Když člověk poprvé vidí kreslené schéma na háčkování, tak mu proletí hlavou hned několik otázek. Co ty značky znamenájí? Kde mám začít? Jakým směrem mám návod číst?
Samotné značky zastupují vždy nějaký sloupek, nebo prvek, který je třeba uháčkovat. Pokud si se s kreslenými návody ještě nesetkala přečti si nejprve článek Značky v háčkování a jak jim rozumět. Pomůže ti to pochopit, co jednotlivé symboly znamenají.
V tomto článku se dozvíš jak poznat začátky řad a jak při čtení schématických návodů postupovat. Čti proto pozorně a článek si ulož, ať se k němu můžeš kdykoliv vrátit.
Uvidíš, že základy rychle pochopíš. Až příště narazíš na rozkres návodu na nějakou dečku, šátek nebo halenku, už nebudeš muset stránku s povzdechem zavřít. Ale budeš vědět od čeho se odpíchnout.
Tak jdeme na to.
Tento článek je součástí série věnované čtení návodů. Další články se věnují základním značkám používaných ve schématech na háčkování a základním principům psaných návodů.
Jak poznat kde začít háčkovat a v jakém směru pokračovat
Kreslené návody na háčkování se používají jak pro projekty háčkované v řadách, tak pro ty háčkovaných do kruhu.
Projekty háčkované v řadách
Jedná se především o deky, šály, či prostírání na stůl. U návodů na tyto projekty poznáš první řadu tak, že její symboly budou směřovat do počátečního řetízku.
Obvykle se první řada tvořená řetízkovými oky čte zleva doprava. Následují řetízková oka nahrazující 1. sloupek. První řada sloupků se pak čte zprava doleva. To jestli náhodou návod není psán obráceně poznáš právě podle toho, na které straně jsou náhrady sloupků z řetízkových ok.
Háčkované projekty začínající do (magického) kroužku
Jedná se o mandaly, dečky, ale například i trojcípé šátky, nebo čtverečky tzv. granny square. V těchto případech se začíná vždy ve středu kroužku. Ve schématech to může být naznačeno vícero způsoby. Nejznámější jsou dva.
Kolečko, které značí magický kroužek. Někdy bývá i uvnitř napsáno MK, nebo je kroužek ve tvaru spirály.
Několik řetízkových oček (nejčastěji 4 nebo 6 oček) spojená do kruhu. Sloupky první řady se pak háčkují do středu vzniklého kroužku.
Tip: Více o tom, jak začít projekty háčkované do kruhu, včetně video postupů najdeš v článku Magický kroužek a jiné alternativy jak začít háčkovat do kruhu.
Kruhové řady se obvykle čtou proti směru hodinových ručiček. Proto bývá pevné oko po pravé straně řetízku nahrazujícího první sloupek. Výjimečně by se mohlo stát, že se háčkuje po směru hodinových ručiček. To potom bude pevné oko ukončující řadu nakresleno z levé strany počátečního řetízku nahrazujícího první řadu.
Tip: Většina projektů háčkovaných do kruhu, které mají kreslené schéma se ukončují pomocí pevného oka. Spirála je ve schématech spíše výjimkou, jelikož se nejčastěji používá u čepic ,nebo hraček, pro které jsou typické spíše psané návody, než schémata. Háčkování v kruhových řadách se věnuje článek Jak háčkovat do kruhu.
Projekty háčkované do oválu
Oválné prostírky, dna košíků a kabelek se začínají háčkovat vždy do počátečního řetízku. Poté, co se uháčkuje řetízek požadované délky uháčkuješ první polovinu stejně, jako bys háčkovala obyčejnou řadu. Do posledního očka se pak uháčkují minimálně 3 očka (jejich počet záleží na návodu) a háčkuje se z druhé strany řetízku. Tedy do stejných ok řetízku, jen z druhé strany.
Rozšiřování v dalších řadách je v místech tvořících oblouk. Jako ukázku jsem zvolila schéma háčkování do oválu z krátkých sloupků, které můžeš vidět na obrázku.
Komentář k obrázku: Modrý řetízek uprostřed je první řada. Zelené řetízkové oko slouží pouze na otočení. Poté se háčkují krátké sloupky. Do posledního oka se háčkují 3 krátké sloupky a pokračuje se z druhé strany řetízku. Do posledního oka se háčkují 2 krátké sloupky, aby v každém z krajních ok byli celkem 3 sloupky. Řada se spojuje pevným okem.
Pokud bude ovál háčkovaný dlouhými sloupky, bude první sloupek tvořen třemi řetízkovými oky, sloužícími jako náhrada 1. sloupku.
Tip: Při háčkování tlapek a tlamiček u hraček, které jsou háčkovány do oválu krátkými sloupky obvykle řady neukončuji pevným okem a háčkuji do spirály.
Náhrada za první sloupek
Právě podle řetízkových ok poznáš, že se jedná o začátek řady. Místo prvního sloupku se háčkují řetízková oka. Jejich počet závisí na výšce sloupku, který mají zastoupit.
Zpravidla se sloupky nahrazují takto:
KS – 1 řetízkové očko
PDS – 2 řetízková očka
DS – 3 řetízková očka
2NDS – 4 řetízková očka
Řetízková oka jako začátek řady se používají v háčkovaných řadách tam a zpět vždy na krajích, nebo v projektech háčkovaných v ukončených kruhových řadách, místo prvního sloupku v řadě.
Opakování vzoru
Určitá část vzoru se může opakovat. Aby schéma nemělo kilometr a bylo přehledné vzor, který se opakuje, je zvýrazněný a to buď barevně, nebo je například oddělen od krajů čarami. (viznásledující obrázek)
Při háčkování začneš na kraji. Uháčkuješ krajní sloupky vzoru. Pak uháčkuješ zvýrazněnou část. Po uháčkování této části se vrazíš opět k prvnímu zvýrazněnému sloupku. Tuto část opakuješ tolikrát, kolikrát je napsáno ve vzoru. Obvykle je tato informace na jednom ze tří míst
Informace o opakování najdeš na 1 ze 3 míst:
V psaných instrukcích – některé návody obsahují jak psaný, tak kreslený postup
V samotném schématu pod zvýrazněnou částí
V informacích o vzoru na začátku návodu – Kromě vysvětlení značek bývají na začátku návodu poznámky týkající se informací, jaký použít háček, jakou přízi, kolikrát se opakuje vzor na schématu apod.
Pár tipů na závěr
Tak vidíš, že čtení schématických návodů na háčkování není tak složité. U většiny návodů ti bude stačit ověřit si, co daný symbol znamená. Najít si začátek a pak už jen pokračovat po řadách.
1) Měj přehled symbolů vždy po ruce
Vytiskni si můj přehled základních symbolů a měj ho vždy při ruce, když si nebudeš jistá, co daná značka znamená, jedním pohledem si to připomeneš.
Přehled ode mě má tu výhodu, že když si ho uložíš do mobilu, nebo počítače a narazíš na symbol, který neznáš, stačí kliknout na jeho název a otevře se ti video s názornou ukázkou jak na to.
Díky tomu už nikdy nebudeš tápat, jak se daný symbol vlastně háčkuje.
2) Pokud to jde, návod si vytiskni
Aby ses v návodech lépe orientovala, doporučuji si schéma vytisknout. Na papíře se ti bude lépe v návodě číst, než na obrazovce. Návod si můžeš uložit k rozháčkovanému projektu a i když na něj nebudeš mít nějakou dobu čas, budeš mít návod hned u sebe až se k háčkování vrátíš.
3) Vem si na pomoc pastelky
Vem si pastelky a uháčkované řady si zvýrazni. Klidně si barevně zvýrazni jednotlivé sloupky po tom, co je uháčkuješ. Přesně pak uvidíš, kde přesně jsi a jak postupovat dál.
Při háčkování podle návodů se složitějším vzorem, si můžeš nejřív barevně odlišit různé typy sloupků. Takže křížení bude třeba červené, popcorn modrý, dlouhý sloupek zelený… Barvičky tě pak upozorní, kdy který prvek háčkovat.
4) Nauč se číst i v psaných návodech
Některé návody obsahují jak kreslené schéma, tak psaný postup. Je dobré znát obojí. Když bude ve schématu špatně vidět, kam sloupky vpichovat, pomůže ti pak právě psaný postup. Základní principy psaných návodů jsem sepsala do článku Jak se naučit číst v psaných návodech.
V angličtině se háčkované schéma řekne crochet chart, nebo crochet diagram. Při hledání na internetu (Google, Pinterest) zadej anglický název věci co hledáš a přidej crochet chart. Např. mandala crochet charts. Při háčkování podle schémat neexistuje jazyková bariéra, tak směle do toho.
Podle schématu si můžeš uháčkuvat třeba i tento srdíčkový podtácek.