Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.

Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná, nebo s barevnou duhovkou. Kromě základních barev modrá, hnědá, zelená, se vyrábí i spousta jiných barev a tvarů. Některé mají například zúženou panenku, takže se skvěle hodí na háčkované kočičky, nebo třeba hady. Mezi mé oblíbené patří například očka se třpytivými duhovkami, které dodají jiskru třeba háčkovanému jednorožci.
Druhy bezpečnostní očí na háčkované hračky

Jsi začátečník a zajímají tě háčkované hračky?

Klikni na tlačítko pod tímto odstavcem, vyplň své jméno a e-mail a já ti na něj pošlu PDF První krůčky k háčkování hraček. Získáš tak zdarma 9 užitečných tipů, jak s háčkováním hraček začít.

Jak nasadit bezpečnostní oči?

Oči se skládají ze dvou částí, ze samotného oka s vroubkovaným hrotem a kloboučku. Při nasazování bezpečnostních očí je nejprve obě umísti na vybrané místo, a až poté nacvakni kloboučky. Po jejich nasazení totiž nejdou sundat, nebo přesněji, nejdou sundat a znovu použít. Jak tedy správně nasadit bezpečnostní oči?

Prostrč hrot bezpečnostního oka do mezírky mezi dvěma sloupky.

Pokud ti to nejde, zvětši si mezírku pomocí háčku.

Nasaď klobouček na hrot širší částí směrem k hračce.

Klobouček zamáčkni co nejvíc, měla bys při tom slyšet cvakání, jak klobouček zajíždí přes jednotlivé vroubky.

Jak zvětšit otvor pro nasazení bezpečnostních očí
Bezpečnostní oči - umístit do mezery mezi dvěma sloupky
Klobouček bezpečnostních očí nasaď širší částí směrem ke hračce
Bezpečnostní oči na háčkované hračce pevně zamáčkni
V návodech bývá obvykle napsáno, do jaké řady a kolik sloupků od sebe mají být bezpečnostní oči umístěny. Já navíc ve svých návodech dávám upozornění, kdy ideálně očka nasadit. Ne každý autor to však uvádí. Proto si dávej pozor, abys očka nasadila dřív, než se hlava příliš zúží.

Pokud sis někde našla návod, ve kterém vůbec není uvedeno, kam bezpečnostní oči umístit, můžeš očka umístit podle sebe. Aby tě nezaskočilo, že hračka po vycpání změní výraz, tak si nejprve hlavu vycpi trochou dutého vlákna.  Snadněji uvidíš, kam oči umístit, aby hračka měla požadovaný výraz. Až poté výplň z hračky vyndej a očka zajisti kloboučkem.

TIP: Už se mi párkrát stalo, že jsem klobouček musela nasadit obráceně. Například u hraček, kde očko musím vést skrz hlavu a bělmo. Klobouček v ten moment nasadit správně nejde, protože se kvůli 2 vrstvám nedostane dostatečně nízko, aby se zacvakl za vroubek. Aby klobouček z očka nesjel, tak jsem hrot natavila zapalovačem a zamáčkla, aby se zploštil. Není to ideální řešení, ale u dekorativních hraček, bych se toho vůbec nebála.

Ve výjimečných případech je možné hrot bezpečnostních očí zatavit, aby z nich nesjel bezpečnostní uzávěr.

Fígle, když bezpečnostní oči nejdou zacvaknout

Kvalitní bezpečnostní oči lze obvykle dosti těžko zacvaknout. Na internetu existuje spousta rad, jak si pomoci, jako například: Ponořit klobouček do horké vody, nebo ho zahřát zapalovačem, aby změkl a šel snadno nasadit. Tento způsob však nedoporučuji, jelikož se tak může uzávěr narušit, čímž by přestal plnit svou bezpečnostní funkci.

Jak tedy správně na to?

Najdi si nějaký předmět s otvorem, který ti pomůže uzávěr na očko nasadit. Může se k tomu hodit například šroubovák s vyměnitelnými hroty, víčko od dětské kapsičky, nebo od zubní pasty.

Prostrč bezpečnostní očičko skrz hračku a polož ho na měkkou podložku, aby se nepoškrábalo.

Nasaď klobouček a zatlač ho, pomocí vybraného nástroje. Při zacvakávání se tak nemusíš spoléhat pouze na sílu v rukou, ale můžeš si pomoci celou vahou těla.

Jak nasadit bezpečnostní oči na háčkovanou hračku pomocí šroubováku s vyměnitelným hrotem.

TIP: Pozor na použití bezpečnostních očí do hraček pro nejmenší. Obecně platí, že pokud lze očko snadno uzavřít, pak je možné ho i snadno vytrhnout. Hračkám pro miminka proto oči raději vždy vyšívám.

Jak poznám velikost bezpečnostních očiček?

V návodech na háčkované hračky bývá uvedeno, jak veliké oči je třeba si pořídit. Stejnou velikost si pak vyhledej na e-shopu a máš vystaráno. Pokud se ti však očka pomíchají a ty potřebuješ například bezpečnostní očičko 10 mm, pak stačí očko přiložit k pravítku a změřit jeho šířku. Velikost bezpečnostních očí se totiž uvádí v milimetrech a označuje jejich průměr.
Jak změřit velikost bezpečnostních očí na háčkované hračky pomocí pravítka
Jak změřit velikost bezpečnostních očí na háčkované hračky pomocí šuplery.

TIP: Nelam si hlavu, pokud je v návodu uvedena velikost 9 mm, a ty máš doma pouze 8 mm. Klidně je použij, ten milimetr hračku nijak neznetvoří. Ale co je naopak potřeba si pohlídat je, aby očka na jedné hračce byla stejně veliká. Když na hračce bude jedno očko 8 a druhé 9 mm, tak bude hračka malinko šilhat.

Kde bezpečnostní oči pořídit?

Většina větších e-shopů s galanterií, jako například Moje Galanterka mají na e-shopu kategorii věnovanou doplňkům pro háčkované hračky. Nejvýhodnější tedy je si s nákupem příze na háčkování hračky pořídit rovnou i bezpečnostní oči, které stojí od 6 do 40 Kč, podle velikosti očí. Nejmenší bezpečnostní oči mají 5 mm a jsou k dostání i velikosti přes 30 mm. (Tedy 3 cm) Nejčastěji používané velikosti pak jsou 8-12 mm.

Jsi začátečník a zajímají tě háčkované hračky?

Klikni na tlačítko pod tímto odstavcem, vyplň své jméno a e-mail a já ti na něj pošlu PDF První krůčky k háčkování hraček. Získáš tak zdarma 9 užitečných tipů, jak s háčkováním hraček začít.

Pokud se hračkám budeš věnovat více, můžeš si koupit i celé sady. Typicky se jedná o sady, kde najdeš jeden design bezpečnostních očí v různých velikostech. Nebo naopak Jednu velikost v několika barevných provedeních. Tyto sady je možné pořídit buď v některých českých galanteriích, nebo z e-shopů typu AliExpress, Joom, Wish, nebo Temu.

V této fázi je důležité neklesat na mysli. Ne vždy se napoprvé povede uháčkovat přesně ten tvar, který si představujeme. Právě proto budeme mít v kurzu i živá vysílání, kde se budeme moci všechny společně sejít a sdílet naše úspěchy i nezdary, vzájemně se podpořit a já ti poradím, jak hračku ještě vylepšit.

Sada bezpečnostních očí na háčkovaná zvířátka

Jak rozdělat špatně zacvaknutá očička na háčkované hračce?

Účelem bezpečnostních očí je, aby nešla snadno rozdělat. Proto, pokud je jednou zacvakneš, už je jen tak nesundáš. Pokud si všimneš, ještě před uzavřením hlavy, že jsi bezpečnostní oči špatně umístila, máš 3 možnosti, jak očko rozdělat.

Hrot očka roztavíš nad zapalovačem, dokud klobouček nejde sundat.

Hrot očka ucvakneš kleštěmi těsně u hračky. Ideálně z rubové strany, ale jde to ucvaknout i u hotové hračky.

Kloboučky z měkkého plastu můžeš rozříznout například kobercovým nožem. Očičko pak můžeš znovu použít s novým kloboučkem.

Odstranění kloboučku ze zavřeného bezpečnostního oka pomocí zapalovače
Odstranění kloboučku ze zavřeného bezpečnostního oka pomocí kombinačních kleští
Odstranění kloboučku ze zavřeného bezpečnostního oka pomocí kobercového nože

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli: