Značky v háčkování a jak jim rozumět

Jsou pro tebe háčkovací značky spíše čínskými znaky než intrukcemi k háčkování? Každý začátečník,  obzvlášť samouk se potřebuje kromě samotného háčkování naučit i to, jak číst v návodech.

Psaným návodům jsem se již věnovala v článku Jak se naučit číst v psaných návodech. V tomto článku ti představím jak rozumět značkám používaných v kreslených návodech na háčkování.

Tento článek je součástí série věnované čtení návodů. Další články se věnují základním principům schématických návodů a čtení psaných návodů na háčkování.

Co mi ty značky vlastně chtějí říct?

Každá značka s sebou nese 3 informace:

To, jak značka sama o osobě vypadá, ti říká, co se bude háčkovat, tedy jaký sloupek/prvek budeš háčkovat

Vrchní část naznačuje, kolik oček vznikne, jinými slovy kolik oček budeš mít k dispozici v následující řadě

To kam značka směřuje určuje, kam se bude daný sloupek/prvek háčkovat, neboli kam budeš vpichovat háček

1) Co, která značka znamená

Kreslené návody si můžeš představit jako takové obrázkové písmo, díky kterému se můžeme dorozumět se všemi milovníky háčkování po celém světě. Samo sebou existují drobné nuance a odchylky, ale ty bývají spíše výjimkou. Tady je přehled základních pojmů spolu se symboly, které se v návodech pro jejich znázornění objevují.

K některým pojmům jsem uvedla více značek. Stejně jako u psaných návodů může autor používat značky jaké chce. Proto je zvykem, že se u schémat zobrazují legendy s vysvětlivkami, co, který symbol znamená.

Tip: Vždycky si přečti legendu, která říká, co který symbol znamená

Přehled základních symbolů pro háčkování

Zaujal tě můj přehled základních symbolů na háčkování? Stáhni si ho v PDF do svého počítače.

V PDF jsou u jednotlivých názvů prvků i prokliki na názorná videa, takže už nikdy nebueš tápat, jak se daný pojem, nebo symbol háčkuje.

2) Kolik oček vznikne

Vršek/ hlava symbolů říká, kolik ok budeš mít k dispozici v následující řadě. Mohou tak nastat 3 situace:

Symboly, které nemění počet ok v následující řadě – do 1 oka se háčkuje 1 prvek a vznikne pouze 1 oko pro háčkování v následující řadě.

Symboly pro ubírání– daný prvek se háčkuje do několika ok, ale v následující řadě vznikne pouze 1 očko. Typicky se jedná o sháčkování sloupků.

Symboly pro přídávání – do 1 místa se háčkuje více prvků a v následující řadě je k dispozici více ok.

Háčkované schéma jak na obyčejný dlouhý sloupek
ukázka jak vypadá sháčkování ve schématu
Ukázka rozháčkování ve schématu

Pokud si četla článek o tom, Jak číst v psaných návodech, pak víš že pro ubírání se často používá písmenko A, pro přidávání písmenko V.  Tohle je dobré si pamatovat i při čtení kreslených návodů.

Když se podíváš na tvar, který tvoří značka pro přidávání, všimni si, že tvoří vějířek, tedy jakoby písmeno V. Sháčkování naopak tvoří stříšku, stejně jako písmeno A.

Tip: Jak přidávat a ubírat pro jednotlivé druhy sloupků najdeš v mém článku Přidávání a ubírání.

Ukázka jak vypadá sháškování 2 dlouhých sloupků a uháčkování 3 dlouhých sloupků do jednoho oka

3) Kam vpichovat

Obvykle symbol směřuje do vršku/hlavy sloupků z předešlé řady. To znamená, že se vpichuje pod celé očko poslední řady.

Jakmile však propadneš háčkování a dostaneš se k zajímavějším vzorům, zjistíš, že sloupky lze vpichovat i jinam. Několik nejčastějších způsobů, najdeš v následujícím textu.

Háčkování za přední a zadní nit

Pokud je mezi sloupky oblouček, není to další sloupek, ale pouze informace, zda se háčkuje za přední nebo zadní nit.

Jak poznám v kresleném schématu na háčkování, že mám háčkovat za přední nebo zadní nit

Reliéfní sloupky

Pokud symbol pro sloupek nekončí rovnou čarou, ale je prodloužen jakousi kotvou, jedná se o reliéfní sloupky.Reliéfní sloupky se háčkují kolem celého sloupku předchozí řady a rozlišujeme přední a zadní reliéfní sloupky

Reliéfně se nejčastěji háčkují dlouhé sloupky, ale můžeš tak háčkovat všechny druhy sloupků.

Pokud bříško směřuje doprava, takže připsáním nožičky by vzniklo písmeno P, jedná se o přední reliéfní sloupek. (Pomůcka: P jako přední)

Pokud bříško směřuje doleva připomínajíc písmeno C, tak se jedná o zadní reliéfní sloupek. (Pomůcka: C, jako couvá, tudíž musí být háčkován zezadu)

Tip: Kotvička v návodech někdy zůstává nad sloupkem, někdy je jakoby zapuštěná do předchozí řady. Záleží na autorovi návodu a taky na softwaru, jaký použil. Jelikož překreslit schéma na počítači, je někdy dosti komplikované.

Schématické značky pro reliéfní sloupky
Reliéfní sloupky - značení nad a přes sloupek předchozí řady

Křížené sloupky

Na háčkování křížených sloupků je potřeba už mít něco málo naháčkováno, aby ses dokázala orientovat v práci mezi jednotlivými očky a věděla tak, kam vpichovat háček.

Háčkují se tak, že se jedno oko vynechá. Do dalšího se uháčkuje sloupek. Než se pokračuje dál uháčkuje se druhý sloupek do vynechaného oka.

Podívej se na ukázku různých typů křížených sloupků na obrázek. 

Křížení sloupků v háčkování

Značky přes více řad

Někdy se vpichuje i ob jednu, či více řad níže. Tedy ne do oka předcházející řady. Sloupek bývá v tomto případě do obloučku, nebo po straně symbolů předešlých řad. Je to z toho důvodů, aby se nepřekrýval s ostatními symboly, potřebnými pro uháčkovaní ostatních řad.

Pokud se píchá do předešlých řad, bývá sloupek nejčastěji píchaný reliéfně, tedy za sloupek, a ne do oka, proto je i na obrázku ukázka vzoru alpine stich.

ukázka schématu pro vzor alpine stich

Jak háčkovat do mezer z řetízkových ok

V některých vzorech se používají mezery z řetízkových ok. Jako začátečník jsem vždy tápala, zda háčkovat do těchto ok, nebo pod ně.

Obecně platí, že pokud je jeden sloupek nad jedním řetízkovým okem (tzn. počet řetízkových ok je shodný s počtem sloupků, které se mají do této mezery háčkovat), pak se vpichuje pod řetízkové oko, a ne do něj. Je to praktičtější a rychlejší. Ve výsledné práci budou sloupky přirozeně navazovat.

V některých případech je však žádoucí,aby vznikl jasně vyrýsovaný vějířek. Aby všechny sloupky vycházeli přesně z jednoho místa, je potřeba všechny sloupky vpichovat do konkrétního očka. 

Je jen na tobě, jestli budeš háčkovat do nebo pod řetízek. Já doporučuji háčkovat běžně pod řetízek, pokud v poznámkách autor jasně nezmíní, že je potřeba vpichovat přímo do konkrétních řetízkových oček.

Pokud je počet řetízkových ok stejný jako počet sloupků, které se do nich háčkují obvykle se háčkuje pod řetízková oka
Pokud je potřeba, aby vznikl jasně vyrýsovaný vějířek, háčkuje se do konkrétního očka

Jak se naučit číst v kreslených návodech na háčkování

V tomto příspěvku ses naučila rozumět základním značkám v háčkování. Jsi tedy na dobré cestě, naučit se číst v kreslených návodech.

Jak se v schématických návodech zorientovat, kde začít a další stěžejní znalosti se dozvíš ve článku Jak se naučit číst v kreslených schématech na háčkování.

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná,...