Reliéfní sloupky, aneb základ plastických vzorů

Reliéfní sloupky jsou jedním z nejběžnějších způsobů, jak háčkovat efektní plastické vzory. Proto se tento článek věnuje právě jim.

Reliéfní sloupky se nepíchají svrchu do oček, ale podebírají se celé sloupky předešlé řady. Jinak je postup háčkování jedntlivých sloupků stejných, jako ses už naučila v mém článku Základní sloupky háčkované v řadách.

Oka vzniklá uháčkováním tohoto sloupku pak lze nazývat jako zvýšená oka, nebo vpichovaná oka, případnš se můžeš setkat i s pojmem plastické sloupky.

Nejčastěji se setkáš s háčkováním dlouhých reliéfních sloupků, které lze nabírat buď zepředu (Přední reliéfní dlouhé sloupky – PRDS), nebo zezadu (Zadní reliéfní dlouhé sloupky – ZRDS)

Přední reiéfní dlouhý sloupek

Sloupek předchozí řady se podebírá zepředu tzn. podebíraný sloupek vystupuje směrem k tobě.

Zkratka v česky psaných návodech: PRDS

Anglicky: Front post double crochet

Zkratky v angličtině: FPDC

Schématická značka pro přední reliéfní dlouhý sloupek

Zadní reiéfní dlouhý sloupek

Sloupek předchozí řady se podebírá zezadu tzn. podebíraný sloupek vystupuje směrem od tebe a směrem k tově vystupují jakoby žebra.

Zkratka v česky psaných návodech: ZRDS

Anglicky: Back post double crochet

Zkratky v angličtině: BPDC

Schématická značka pro zadní reliéfní dlouhý sloupek

Ostatní reliéfní sloupky

Reliéfně se nemusí háčkovat pouze dlouhé sloupky. Zepředu, nebo zezadu můžeš podebírat libovolný druh sloupku. Pro ukázku se podívej na video níže, kde ukazuji přední reliéfní polodlouhý sloupek, krátký sloupek i pevné oko.

Zkratky ostatních reliéfních sloupků

Reliéfní krátký sloupek PRKS/ZRKS

Reliéfní polodlouhý sloupek PRPDS/ZRPDS

Pevné oko: obvykle je reliéfní pevné oko zmíněno ve slovním popisu a ve schématu je značka pro obyčejné pevné oko. Já v návodech používám zkratky PRPO/ZRPO

Schématická značka pro reliéfní krátký sloupek
Schématická značka pro reliéfní polodlouhý sloupek

Podebírat lze i krátké sloupky

Nejpohodlněji se reliéfní sloupky háčkují za dlouhé sloupky. Ve videu výše jsem ukazovala reliéfní polodlouhé a dlouhé sloupky, které jsem háčkovala za dlouhé sloupky. Ale jde to i opačně. Můžeš třeba háčkovat dlouhý reliéfní sloupek a podebírat přitom krátké sloupky předchozí řady. Ukázka opět ve videu.

Fantazii se meze nekladou. Tak se neboj experimentovat a objevovat tak nové vzory.

Vzor Vafle

Tento vzor je velmi známý a oblíbený. Tvoří se právě pomocí střídání reliéfních sloupků a obyčejných dlouhých sloupků.

Jak na něj se dozvíš při háčkování čepice s vaflovým vzorem podle mého návodu zdarma.

Háčkovaná čepice vaflovým vzorem

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Návod na podzimní háčkovanou deku do kočárku

Návod na podzimní háčkovanou deku do kočárku

Háčkovaná deka ze čtverců nemusí být vždy jen se srdíčky. Pokud se tvé miminko narodilo na podzim, můžeš použít podzimní motivy. Pokaždé když pak deku uvidíš si vybavíš, právě toto období, jak si vozila své miminko v kočárku zakryté háčkovanou dekou od maminky....

6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

Určitě to znáš taky. Je letní večer a ty se po upachtěném dni těšíš na svou chvilku s háčkem. Sedneš k televizi. Vezmeš si svůj rozpracovaný projekt a najednou…. Skříp, skříp…. Háček vrže, až je to slyšet a příze drhne, že z toho člokvěk šílí a háček raději odloží. ...

Jak dopřát svému tělu pohodlí při háčkování

Jak dopřát svému tělu pohodlí při háčkování

Naše tělo nebylo stvořeno k tomu, aby trávilo většinu času v sedě nad jednou činností. Naši předci museli být neustále v pohybu. Oproti tomu my, když si dnes chceme popovídat, nebo máme hlad, jsme schopni tuto potřebu napravit z pohodlí domova po telefonu. A to je ten...