Jak začít tvořit vlastní návody na háčkované hračky v 8 krocích

Pokud miluješ háčkování hraček a už tě nebaví neustále hledat návody, které odpovídají tvým představám, můžeš začít tvořit návody vlastní a ty i začít prodávat.

Jestli si nejsi jistá, jak začít, co k tomu potřebuješ umět a jak vlastně při tvorbě návodu k prodeji postupovat, přečti si tento článek. Prozradím ti v něm 8 kroků, které ti s tvorbou a prodejem vlastních návodů pomohou.

Zároveň ti zde chci i ukázat, jak ti s konkrétními kroky mohu pomoci já, a to v kurzu Designování háčkovaných hraček.

Jak vytvořit vlastní návody na háčkování v 8 krocích

Pochopení základních technik a tvarů

K cestě za tvými vysněnými hračkami ti nestojí žádné složité techniky. Háčkování hraček je v podstatě o háčkování krátkých sloupků do kruhu. Což napovídá, že základním tvarem je koule a z ní odvozené válce. Je dobré vždy začínat do magického kroužku, díky kterému je začátek zcela uzavřený. Veškeré tvarování se pak děje převážně přidáváním a ubíráním na vybraných místech.

Pro vytvoření hran na hračce, například při zvedání podrážky u nohy, nebo když si chystáme prostor pro naháčkování sukýnky, je potřeba umět háčkovat za zadní nit. Pak už jen stačí ovládnout základní tvary a ty poté dobře sešít.

Základní tvary v háčkování 2D
Základní tvary v háčkování 3D
Když jsem začínala s návrhem vlastních hraček, zdaleka jsem toho nevěděla tolik, co teď. Hračkám se věnuji poměrně intenzivně přes 3,5 roku a prodala jsem už stovky návodů na háčkování. I přesto však u většiny návrhů vycházím ze zmíněných základních tvarů.

Pokud chceš naplno využít svou fantazii a realizovat se při tvorbě vlastních návodů na háčkované hračky, nauč se perfektně základní tvary, a to, jak se tvar chová, když chceš, aby byl větší, nebo naopak menší. A budeš mít napůl vyhráno.

Návody na jednotlivé tvary si můžeš vygooglit a sepsat, nebo se přidat do mého designerského kurzu, ve kterém získáš PDF se základními tvary v různých velikostech a jejich využití. Kromě toho jsou v kurzu připravené i video lekce na pokročilejší techniky, díky kterým se vyhneš přílišnému sešívání.

Hledání inspirace a tvorba návrhu

Inspirace je všude kolem nás. Určitě už znáš Pinterest, nebo úžasnou databázi návodů Ravelry. Pokud však chceš tvořit vlastní návody a ty pak dál šířit, raději se inspiruj vlastní fantazií, nebo obrázky z knížek, či kresbami svých dětí. Při prodeji návodů je totiž důležitý tvůj vlastní rukopis, který se do tvých hraček propíše. Díky tomu si tě lidé zamilují, budeš snáze zapamatovatelná a návody se ti budou lépe prodávat.
Na začátku je dobré si hračku načrtnout na papír. Pokud neumíš moc kreslit, nezoufej. Můžeš si najít obrázek na internetu, který si vytiskneš a použiješ jako předlohu. Pak už jen stačí si v kresbě identifikovat základní tvary, ty uháčkovat a hračku pak zkompletovat.
V mých začátcích designování hraček jsem háčkovala hračky rovnou, bez jakékoliv obrázkové předlohy. Můj první vlastní medvídek byl proto takový nijaký.

Když se na něj podívám dnes, po 3,5 letech vidím chyby, kterých jsem se tehdy dopustila. Neuměla jsem si totiž správně rozvrhnout proporce a umístění uší.

Náčrt přitom nemusí být malířským dílem, stačí rozkreslit základní proporce, umístění končetin, uší, nástřel obličeje. Člověk pak snáz odhadne požadovanou velikost jednotlivých částí hračky.

Jak vypadá náčrt a finální podoba uháčkované hračky

S převodem návrhu na požadované části k uháčkování ti v kurzu pomohu přímo já osobně. Součástí kurzu je totiž i uzavřená facebooková skupina, kde se mě můžeš na cokoliv zeptat a já ti zde odpovím na tvé otázky.

Volba vhodného materiálu

Při volbě materiálu je důležité, jak moc se chceš u dané hračky zaměřit na detail. Pokud budeš hodně tvarovat, háčkovat navíc svetříky, lacláčky a kloboučky, je lepší zvolit přízi tenčí, například Camillu, nebo Jeans. Můžeš si pak lépe vyhrát s detaily, jelikož budeš mít k dispozici více řad, ve kterých můžeš s tvarem pracovat.

Naopak, pokud ti jde o větší hračku, která je v základních tvarech. A ozvláštníš ji jen atypickýma očima, roztomilým kukučem, nebo přišitou ozdobou, můžeš sáhnout po silnější přízi, jako je třeba žinylka.

Při volbě materiálu také mysli na účel hračky a dostupnost příze. Například kousátka pro nejmenší miminka by měly být ze 100% bavlny. U plyšáků pro větší děti to bývá většinou jedno.

Nejčastěji používané příze při háčkování hraček

Háčkování první verze

I když máš několik let praxe, s tvorbou vlastních návodů nevyvaruješ se párání. Při háčkování si vždy piš poznámky a dobře si označuj začátky řad. Ty si nech označené ideálně po celou dobu háčkování. Když budeš chtít udělat nějakou změnu a párat, jednoduše poznáš, které řady chceš odpárat a snáze si tvar přizpůsobíš.

V této fázi je důležité neklesat na mysli. Ne vždy se napoprvé povede uháčkovat přesně ten tvar, který si představujeme. Právě proto budeme mít v kurzu i živá vysílání, kde se budeme moci všechny společně sejít a sdílet naše úspěchy i nezdary, vzájemně se podpořit a já ti poradím, jak hračku ještě vylepšit.

Háčkování finální verze

Tento bod je dobrovolný. Pokud chceš, aby tvá hotová hračka byla dokonalá, určitě si ji uháčkuj ještě jednou bez tolika párání.

Můžeš tak případně doladit detaily, nebo vyzkoušet, jak by plyšák vypadal třeba s delšíma nohama, nebo menším čumákem.

Háčkovaný Peakaboo s předlohou

Sepsání návodu

Nyní nastává trochu nudnější část tvorby návodu. Návod je potřeba sepsat do podoby, kterou pak budeš prodávat. To můžeš sepsat buď ve Wordu, v Canvě, nebo se sepisování vyhnout a natočit videopostup, který vložíš na Youtube. U videí však nejspíš bude potřeba naučit se alespoň základní editaci a stříhání v nějakém programu.

Při sepisování návodu nezapomeň na úvodní část, ve které zmíníš materiál, přehled použitých zkratek s vysvětlením a poznámky k návodu. Háčkařkám to pak pomůže se ve tvém postupu snáze zorientovat a předejdeš tak případnému nepochopení instrukcí.

Ukázka háčkované hračky a návodu na její uháčkování

Pro sepsání návodu na mé kurzistky čeká speciální lekce s předpřipravenými šablonami. V nich pak stačí poupravit postup v jednotlivých řadách a návod tak zvládnou sepsat ve zlomku času, než kdyby začínaly s čistým listem.

Testování návodu

Před tím, než návod zveřejníš k prodeji, doporučuji si ho nejprve otestovat na pár dobrovolnících. Získáš tak skvělou zpětnou vazbu na to, jak se návod líbí, a odhalíš i případné chyby a překlepy. Navíc si testováním uděláš malou reklamu, protože nadšené testerky rády tvou práci doporučí i ostatním háčkařkám.

Zveřejnění návodu

Zveřejnění návodu je pak samotnou třešničkou na dortu. Pokud chceš tvořit návody jen příležitostně, můžeš své návody zveřejňovat na Fleru, který je v češtině, nebo na zahraničních platformách jako je Ravelry, nebo Etsy. Musíš však počítat s poplatky, či provizemi, které má každá platforma vlastní.

Návody můžeš nabízet i v některých facebookových skupinách, nebo si založit skupinku vlastní a tvořit komunitu fanoušků kolem svých háčkovaných designů. To už ale zabere víc času a je potřeba aktivně tvořit příspěvky, které budou tvé fanoušky bavit, a ne jim jenom nabízet nové a nové návody.

Poslední možností je založit si vlastní blog, nebo e-shop. Tohle už je ale opravdu žrout času. Pokud je však háčkovaní tvoje vášeň stejně jako moje, je to další způsob, jak se vyjádřit a přiblížit se lidem, kteří si tebe a tvé designy zamilují. V tomto případě se už bude potřeba aktivně věnovat i marketingu a nejen tvořit obsah na blog a tajně doufat, že si ho někdo někde všimne sám od sebe.

Kde prodávat návody na háčkování

Pro testování návodů a následný prodej budou mít mé kurzistky vyhrazený VIP prostor v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování, která má v současnosti 12 000 členů a stále roste. Mnohým se tak podaří vydělat první korunky ještě během kurzu.

Čeho se vyvarovat

Určitě jsi už na Facebooku narazila na skupinky, kde se prodávají návody za 20 Kč a je jich tam triliarda. Obvykle se jedná o přeprodávání přeložených návodů z angličtiny, a to obvykle bez vědomí autora.

Pokud jsi četla celý článek, dokážeš si udělat představu, kolik práce za tvorbou jednoho návodu stojí. Proto tě chci tímto poprosit, važme si vzájemné práce a tvorby. Tvořte vlastní originální designy a neparazitujme na tvorbě ostatních. Je jasné, že u jednodušších medvídků a zajíčků se nevyhneme podobnosti s ostatními. Ty základní koule a válce používáme všechny stejné. Ale některé autorky mají opravdu originální nápady, nebo originální provedení, a to by nás mělo motivovat spíše k hledání vlastní cesty než kopírování té jejich.

Nyní si možná říkáš: „No jo, ale jak najdu svůj osobitý styl, aniž bych kopírovala ostatní?“
Věř mi, že dřív nebo později to přijde. Vyzkoušej si navrhnout pár vlastních hraček podle vlastní představy a zaměř se na to, co mají společné. Možná to je specifický typ hračky jako například usínáčci, nebo mají všechny tvé hračky podobný výraz obličeje? Možná tě zaujalo konkrétní prostředí, například les, tak můžeš tvořit návody na houby, stromy, šišky, lesní zvířátka, nebo lesní skřítky. 

Nejjednodušší zkrátka je hledat v sobě to, co tě nejvíc baví. Tím, že budeš propisovat svou duši a své představy do svých designů, si přitáhneš ideální klienty, kteří budou tvou tvorbu milovat. Háčkovat jen podle toho, co si myslíš, že se bude dobře prodávat, protože už to dělá někdo jiný, ti žádné dlouhodobě věrné fanoušky nepřinese.

Při háčkování vlastních hraček buď vždy sama sebou.

Láká tě tvorba vlastních designů na hračky, ale nechceš na to být sama?

Jak jsem již ve článku zmiňovala, vytvořila jsem kurz, ve kterém učím postup, jak uháčkovat hračku podle vlastní předlohy. Jestli chceš uháčkovat postavu z nějaké oblíbené pohádky svého dítka, nebo máš v hlavě vlastní představu háčkovaného zajíčka, na kterého jsi návod ještě nikde nenašla, přidej se do mého kurzu a já ti s realizováním tvého návrhu pomůžu.

Navíc v kurzu najdeš bonusovou část o tvorbě a prodeji návodů, které ti mohou zajistit dodatečný příjem pro podporu tvého koníčku. Nebylo by super si háčkováním vydělávat na nová klubíčka?

Kurz otvírám jen několikrát ročně, takže pokud zrovna není přihlašování otevřené, můžeš se zapsat na nezávaznou čekací listinu, a jakmile otevřu další běh, budeš mezi prvními, kdo se o tom dovědí.

Jsi začátečník a zajímají tě háčkované hračky?

Klikni na tlačítko pod tímto odstavcem, vyplň své jméno a e-mail a já ti na něj pošlu pdf První krůčky k háčkování hraček. Získáš tak 9 užitečných tipů, jak s háčkováním hraček začít.

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná,...