Magický kroužek a jiné alternativy jak začít háčkovat do kruhu

Pokud už víš jak uháčkovat řetízek, základní sloupky, a také jak přidávat a ubírat, je na čase se naučit háčkovat do kruhu. Tím se ti otevřou dveře k háčkování hraček, čepiček, kulatých deček a dalších projektů, háčkovaných do kruhu.

Jako samouk, jsem si na to, jak začít háčkovat do kruhu musela přijít sama. Nebylo to vůbec lehké, jelikož to každý dělal jinak a já vůbec nevěděla proč.

V tomot článku ti představím 4 způsoby jak na magický kroužek spolu s dalšími 2 postupy, jak začít háčkovat do kruhu. Mím cílem není tě zahltit. Všechny postupy jsou stejně správné. Chtěla jsem ti jen ukázat více cest, aby sis našla tu, která ti bude nejlépe vyhovovat.

 

Magický kroužek

Jedná se o počáteční smyčku, do které se pak háčkuji jednotlivé sloupky. Smyčku lze po uháčkování 1. řady stáhnout tak, že uprostřed kruhu není téměř žádná mezera. Možná budeš spíše znát pojem klouzavé očko, nebo klouzavý uzel. Jedná se stále o ten samý začátek.

Postupů jak udělat magický kroužek je celá řada. Představím ti postup, jak jsem se to naučila já. Ovšem jako vždy ti nabídnu i alternativní postupy jak na magický kroužek.

V českých návodech bývá magický kroužek označován zkratkou MK.

Anglicky se tento kroužek označuje Magic Ring, nebo Magic circle a v návodech najdeš zkratku MR, nebo MC.

Jak na magický kroužek

Přidrž si volný konec příze malíčkem a prsteníčkem levé ruky

Omotej přízi křížem kolem ukazováčku a prostředníčku (tzn. 2x ji obtoč tak, aby se příze křížila)

Pracovní přízi si přidrž v dlaní prsteníčkem a malíčkem

Háček vsuň pod první smyčku, která je blíž ke konečkům prstů

Druhou smyčku zachyť háčkem

Protáhni zachycenou přízi pod 1. smyčkou

Vytáhni prsty z magického kroužku

Nachystej si pracovní přízi, jak jsi zvyklá normálně háčkovat

Udělej 1 ŘO pokud háčkuješ KS/ 2 ŘO pokud háčkuješ PDS/ 3 ŘO pokud háčkuješ DS

Uháčkuj požadovaný počet sloupků dle návodu. (Nejčastěji 6 KS/ 7 PDS/ 11 DS)

Před háčkováním druhé řady zatáhni za volný konec a magický kroužek tak stáhni k sobě

Tip: Až uháčkuješ pár řad, vrať se k volnému konci, magický kroužek utáhni na maximum a přízi zapošij, aby se kroužek nemohl rozjet, nebo rozpadnout.

Alternativní postupy jak na magický kroužek

Smyčka dělaná v ruce 1

Smyčka dělaná v ruce 2

Chodící smyčka

Začátek na 4-6 řetízkových ok

Nejlehčí způsob, jak začít háčkovat do kroužku, je uháčkovat krátký řetízek a ten spojit pomocí pevného oka do kroužku. Sloupky se pak háčkují do vzniklého kroužku. V návodech se nejčastěji uvádí začátek na 4 řetízková oka, ale setkala jsem se i se 6 oky.

Tip: Tento začátek bych doporučila hlavně při háčkování přízí, která by se jinak při utahování magického kroužku přetrhla. (např. hračky z žinylkové přízé, nebo projekty z mohérové příze)

Jak na začátek ze 4 řetízových ok

Uháčkuj 4 řetízková oka

Vpíchni do 1. očka

Uháčkuj pevné oko

Pro KS můžeš rovnou pokračovat, nebo udělat 1 ŘO/ pro PDS uháčkuj 2 ŘO/ pro DS 3 ŘO

Následující sloupky háčkuj doprostřed vzniklého kolečka

Začátek ze 2 řetízkových ok

Tento způsob je super alternativou pro magický kroužek. Mezera po něm zůstane malá, ale přitom se nemusíš rozčilovat postupem magického kroužku. 

Při tomto postupu uháčkuj řetízková oka, podle toho, jakým sloupkem budeš pokračovat. (2 ŘO pro KS, 3 ŘO, pro PDS, 3 ŘO pro DS) Následující sloupky 1. řady pak vpichuj do prvního řetízkového oka. 

Jak na začátek ze 2 řetízových ok (platí pro KS)

Uháčkuj 2 řetízková oka

Do 1. řetízkového oka uháčkuj 6 KS

A co dál?

Výborně! Samotný začátek už umíš, ale jak vlastně pokračovat v následujícíh řadách? Přečti si následující článek, ve kterém vysvětluji základy háčkování v kruhových řadách.

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Návod na podzimní háčkovanou deku do kočárku

Návod na podzimní háčkovanou deku do kočárku

Háčkovaná deka ze čtverců nemusí být vždy jen se srdíčky. Pokud se tvé miminko narodilo na podzim, můžeš použít podzimní motivy. Pokaždé když pak deku uvidíš si vybavíš, právě toto období, jak si vozila své miminko v kočárku zakryté háčkovanou dekou od maminky....

6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

Určitě to znáš taky. Je letní večer a ty se po upachtěném dni těšíš na svou chvilku s háčkem. Sedneš k televizi. Vezmeš si svůj rozpracovaný projekt a najednou…. Skříp, skříp…. Háček vrže, až je to slyšet a příze drhne, že z toho člokvěk šílí a háček raději odloží. ...

Jak dopřát svému tělu pohodlí při háčkování

Jak dopřát svému tělu pohodlí při háčkování

Naše tělo nebylo stvořeno k tomu, aby trávilo většinu času v sedě nad jednou činností. Naši předci museli být neustále v pohybu. Oproti tomu my, když si dnes chceme popovídat, nebo máme hlad, jsme schopni tuto potřebu napravit z pohodlí domova po telefonu. A to je ten...