Jak na háčkované lapače snů – rozhovor s Denisou Machotkovou

Dnešní článek bude mít trochu jinou formu než obvykle. Ráda bych ti v tomto článku představila kouzlo háčkovaných lapačů snů. Sama v tomto háčkovacím odvětví, nemám moc zkušeností. Poprosila jsem proto úžasnou Denisu Machotkovou, jejíž práci už delší dobu sleduji a obdivuji, jestli by se s námi o své znalosti a zkušenosti nepodělila. K mé radosti, a věřím, že i k té tvojí souhlasila.

háčkované lapače snů

Tip: Na konci článku na tebe čeká malý dárek, tak doufám, že dočteš až do konce.

Co jsou to lapače snů a k čemu slouží?

Ještě, než předám pomyslné slovo Denise, dovol mi v krátkosti představit Lapače snů a jejich význam.  Lapače snů pochází z kultury severoamerických indiánů. Zapletená síťka má zachytávat zlé sny a negativní energii, zatímco peříčka naopak slouží k tomu, aby ke spícímu sklouzávali sny hezké. Proto se lapače snů mají věšet nad postel.

V dnešní době však mandaly a lapače snů slouží jako bytové dekorace i v jiných místnostech než jen v ložnici. Jedním, za způsobů, jak je vytvořit je právě háčkování. A o tom nám něco poví právě Denisa.

Rozhovor s Denisou

Můžeš se prosím, Denčo představit?

Krásný den všem přeji, jmenuji se Denisa, jak už víme, a pracuji ve stání sféře něco přes 20 let.  Jelikož je to práce duševní a psychická, člověk se rád odreaguje něčím naprosto jiným.

Hodně se věnuji ruční práci a tvorbě jako takové. Od dětství háčkuji, vyšívám, chvíli jsem pletla a později, jsem se začala také věnovat decoupage, scrapbookingu a ráda vyzkouším vše nové.

Jak dlouho háčkuješ?

Háčkuji od dětství, kdy mě to naučila moje maminka, která je velmi dobrou a zdatnou pletařkou a háčkařkou. Kdo nebyl za dřívější (totalitní) doby opleten, jako by nebyl, jinak originální modely ani nešly získat.

Čím si začínala?

Veskrze jsem začínala filetovou technikou a to prostíráním, ubrusy a dečkami.

Jak ses dostala k lapačům snů?

Ani nevím, jak to vůbec začalo. Opravdu si to nepamatuji. Prostě jsem viděla krásnou dečku a řekla si, co to zkusit vypnout do kruhu? Spoustu inspirace pak čerpám z Pinterestu a Instagramu, kde nápadů a návodů existuje celá řada.

Co člověk potřebuje znát, (jaké techniky, sloupky apod.) když chce háčkovat lapače snů?

Veskrze háčkování je poměrně jednoduchá záležitost. Člověk se musí naučit řetízkové oko, krátký a dlouhý sloupek. Jen pokud chce mít nějaké extra kousky, je potřeba umět ještě reliéfní sloupky, vidlicové sloupky, sloupky za přední a zadní nitku apod. Ale zase tak složité to není.

Tip: Přečti si také články o magickém kroužku a háčkování do kruhu.

Jak se takový lapač snů vlastně dělá?

Po uháčkování dečky ji mírně napnu, a zjistím do jaké velikosti kruhu by mohla být a podle toho vše uzpůsobím. Vesměs už vím, která by do jakého kruhu mohla pasovat, člověk už to dostane tak nějak do oka. Kruh omotám přízí, popř. stuhou, poté dečku vypnu do rámu (kruhu) a pak už jen navazuji stuhy, pompony, peříčka, korálky popř. další komponenty.

Jaký materiál je potřeba a kde ho sehnat?

Pokud se člověk pustí do tohoto koníčku, je potřeba si připravit plnou peněženku, protože to polyká celou výplatu. Já nejraději háčkuji z tenčí háčkovací příze ze 100 % bavlny.

Při shánění dalšího materiálu na lapače snů stačí jen navštívit strýčka Googla a člověk neví kam dřív. 😀

Kruhy jsou nejlepší pevné drátěné. Dají se koupit na kreativních e-shopech jako je např. Davona, Prima hobby, Misha style, Kreativní krámek a i např. Stoklasa u kterého se dají pak nakoupit stuhy, peříčka a korálky. Korálky se zase kupuji na koralky.cz

Čím bys doporučila začít úplnému začátečníkovy, který lapač snů ještě nikdy neháčkoval?

Zkusit si koupit malý kruh a malé klubíčko, například Kordonetku nebo Sněhurku. Vše najednou jde koupit například na Stoklasovi. Pak stačí z netu nebo časopisu stáhnout předlohu a zkusit, zda to člověka chytne nebo ne.

Je potřeba dečku nějak škrobit, než ji napneš do kruhu?

Dečky neškrobím ani nijak neupravuji.

Kam chodíš pro inspiraci?

Pinterest, Instagram, časopisy a vlastní fantazie

Doporučila bys nějaký konkrétní návod, který se ti líbí?

Nemám žádný vyhraněný, všechny mají své kouzlo

Tvoříš vlastní návody?

Své vlastní návody netvořím. Pokud něco uháčkuji, dělám to rovnou z hlavy. Tak nějak mi chybí čas a potřebovala bych, aby měl den aspoň 72 hodin, ale mám pár nápadů. Já to někdy dám 😀

Na čem zrovna pracuješ?

Mám rozpracovanou metrovou mandalu, dokonce mi chybí už jen asi 8 řad, ale pořád se něco děje a pořád je něco důležitější, než to abych k tomu dokázala zasednout a dodělat to. 😀 Chjooooo

Chtěla bys ještě něco doplnit, nebo vzkázat milovníkům háčkovaní, kteří budou číst tento článek?

Pro ty, co už háčkují, tak jen ať se všechna dílka daří. A pro ty, kteří se teprve odhodlávají, opravdu začněte, čím dříve, tím lépe, je to úžasný relax a když začnete nebudete chtít přestat. Pokaždé si řeknete, ještě jednu řadu a ještě dokončím tuhletu a najednou zjistíte, že jsou tři hodiny ráno. 😀

Doufám, že se ti rozhovor a fotky líbily, Denisinu práci můžeš sledovat na jejích facebookových stránkách povedeny darecek.

Pár odkazů na návody na závěr

Chceš si taky nějaký lapač uháčkovat, ale nevíš, kde sehnat návod? Než se rozkoukáš mám tu pro tebe pár odkazů na dostupné návody v češtině.

slevovy kod na tvorboshop

Pokud tě článek zaujal a chystáš se na háčkovaný lapač snů, budu moc ráda, když se přijdeš pochlubit, do skupinky na facebooku Kouzelný svět háčkování.

Ježina

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Návod na podzimní háčkovanou deku do kočárku

Návod na podzimní háčkovanou deku do kočárku

Háčkovaná deka ze čtverců nemusí být vždy jen se srdíčky. Pokud se tvé miminko narodilo na podzim, můžeš použít podzimní motivy. Pokaždé když pak deku uvidíš si vybavíš, právě toto období, jak si vozila své miminko v kočárku zakryté háčkovanou dekou od maminky....

6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

Určitě to znáš taky. Je letní večer a ty se po upachtěném dni těšíš na svou chvilku s háčkem. Sedneš k televizi. Vezmeš si svůj rozpracovaný projekt a najednou…. Skříp, skříp…. Háček vrže, až je to slyšet a příze drhne, že z toho člokvěk šílí a háček raději odloží. ...

Jak dopřát svému tělu pohodlí při háčkování

Jak dopřát svému tělu pohodlí při háčkování

Naše tělo nebylo stvořeno k tomu, aby trávilo většinu času v sedě nad jednou činností. Naši předci museli být neustále v pohybu. Oproti tomu my, když si dnes chceme popovídat, nebo máme hlad, jsme schopni tuto potřebu napravit z pohodlí domova po telefonu. A to je ten...