Šátky v otázkách a odpovědích

Už jsi objevila kouzlo háčkovaných šátků? Já ano a ráda bych tě seznámila s pár zajímavostmi, které jsem objevila.

Z čeho se šátky háčkují?

Šátky se obvykle háčkují z klubíček s větším návinem mezi 750 – 2000 metry.

Nejčastěji jsou návody psány na klubíčka s návinem 1000 metrů, i když mám pocit, že v poslední době se rozmáhá trend obřích šátků dělaných z návinu 2000 m. Na dětský šátek se však naopak může hodit klubíčko s menším návinem kolem 500 metrů.

Zde je přehled duhových klubíček, které se dají u nás běžně sehnat. Samo sebou není úplný, ale při hledání po e-shopech může pomoct, navíc v seznamu najdeš i orientační cenu jednotlivých klubíček.  

přehled duhových klubíček dostupných na českém trhu
Duhová klubíčka

Kde klubíčka koupit?

Tady jsou 3 e-shopy s velkým výběrem klubíček vhodných na šátky. Ale samo sebou je najdeš i v jiných e-shopech a obchodech.

Co je to 3-nitka a 4-nitka?

Při výběru klubíčka se můžeš setkat s pojmy 3-nitka a 4-nitka. Tyto pojmy jednoduše označují počet nitek, které tvoří vlákno příze. Samo sebou 4 nitka bývá těžší/silnější, a tedy ve výsledku teplejší a hodí se více na háčkování teplejších háčku co zahřejí. Avšak i ze 4 nitky můžeš uháčkovat vzdušný šátek na léto.

Jaký zvolit háček?

Při volbě háčku si nevybírej menší, než je doporučený háček na přízi. Šátek by byl pak moc tuhý. To, že máš naopak už moc velký háček poznáš tak, že oka jsou moc velká a vzor úplně zaniká. Nejlepší je, držet se doporučení u návodu. Pokud se ti šátek už od začátku nezdá, zkus o 0,5mm menší, či větší háček.

Kde sehnat návod?

Když už víš, kde sehnat klubíčko a jaký háček si k němu vzít vyvstává další otázka. Kde hledat návody na šátky? Pokud chceš hledat některý zahraniční zdroj, zkus vyhledat na Pinterestu, nebo Googlu crochet shawl pattern, nebo crochet wrap pattern. Měly by se ti zobrazit návody na šátky a přehozy přes ramena, i když to asi bude chtít trochu trpělivosti při dohledání konkrétního návodu.

Nahacek.net

Mám pro tebe ale jednu dobrou zprávu. V Česku máme hned několik super designérek, které mají úžasné návody. Moje srdcovka jsou šátky od Michaely Málkové. Míšiny návody najdeš na jejím webu nahacek.net. Návody jsou placené, ale jsou moc pěkně rozepsané jak slovně, tak obsahují i přehledná schémata. Příkladem její práce je například šátek Noty, který si plánuji taky koupit. Můžu doporučit i její facebookovou skupinku, kde vládne moc příjemná atmosféra.

šátek noty od Michaely Málkové
Šátek Noty od Michaely Málkové

Šátkomaniačky

Další Facebokovou skupinku, plnou šátků a šátkomaniaček je skupinka Evy Lukášové Šátkomanie-návody. V albech najdeš spoustu šátků s odkazem na free návody. V jednotlivých albech jsou i hotové šátky od ostaních šátkomaniaček z různých přízí, takže se můžeš inspirovat. Sama se tam koukám, když mám klubíčko a hledám, který vzorek by mu slušel.

Jinak Eviččiny návody najdeš na stránkách Šátkomaniačky. Jsou zde pouze psané návody, schémata se dají ale zakoupit v jejím e-shopu.

Můj tip pro začátečníky, co si zatím na šátek netroufají je vyzkoušet Šátek z Duhovky právě od Evičky. Vzor tvoří jen řetízková oka a DS a věřím, že ho určitě zvládneš.

háčkovaný šátek vzor Mech
Mech v kombinaci s dlouhými sloupky

Další stránky s návody na šátky

  • Akiya – má na svém kontě několik designů, které stojí za to vyzkoušet. Návody jsou ke stažení na Ravelry. (Pro ty kdo neznají Ravelry, budeš se tam muset registrovat, ale je tam spousta návodů na háčkování a pletení a registraci vřele doporučuji)
  • Mijo Crochet – zahraniční autorka, návody jsou free i placené, ale hlavně úchvatné. Autorka je zahraniční, ale třeba šátky Secret paths, Lost in Time a XY Scarf jsou i ve Slovenštině

Poslední tip na závěr

Tip. Šátek po uháčkování vypni. Dělá se to proto, aby se očka srovnala a vynikl vzor. Nejprve šátek namoč do umyvadla, nebo lavoru s vlažnou vodou a s trochou aviváže. Šátek nech cca 15 minut ve vodě. Poté šátek vytáhni a opatrným pomačkáním vymačkej vodu. Hlavně žádné drastické kroucení a ždímání. Šátek můžeš ještě zamotat do osušky, která nasaje další přebytečnou vlhkost.

Poté můžeš buď šátek rozprostřít na nějakou deku/osušku, třeba na pohovce, nebo na posteli. Šátek je potřeba pěkně uhladit. Častější je však vypnout šátek pověšením na šňůru. Po stranách šátku se pak zavěsí kolíčky pro zatížení.

Doufám, že ti článek pomohl a něco tě naučil. Jestli se chceš pochlubit nějakým svým uháčkovaným šátkem, nebo potřebuješ s něčím poradit, přidej se do skupiny Kouzelný svět háčkování.

Aby ti neunikl žádný nový článek, začni sledovat mou stránku na Facebooku.

Tvoje Ježina

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná,...