Návod na háčkovanou záložku do knížky – andílek

Tak jako každý rok, mě moje mamka poprosila, jestli bych ji neuháčkovala nějakou drobnost pro kolegyňky z práce. Hned mě napadly háčkované záložky do knížky s andílky. A proč zrovna andělé? Jednak jsou andílci všech podob typickou vánoční dekorací, ale symbolizují ochránce a strážce, kteří nás všechny provází životem.

Pokud tě andílek zaujal, mám pro tebe dobrou zprávu. V následujícím textu najdeš jak psaný návod, tak rozkreslené schéma. Takže pokud bys chtěla dát tuto záložku kolegům v práci, nebo třeba paní učitelce ve školce/škole, můžeš se hned pustit do práce.

Já andílky háčkovala z různě barevných zbytků příze Camilla a použila sem na ně háček číslo 3. Navíc budeš potřebovat už jen nůžky a jehlu na zapracování volných konců.

Háčkované záložky do knížky - andílci

Poznámky

  • U dlouhých a dvakrát nahozených dlouhých sloupků považuji řetízková oka na začátku řad jako náhradu za 1. sloupek v řadě. Tedy tyto náhrady počítám jako sloupek
  • V řadách z krátkých sloupků používám řetízkové oko pouze pro snazší otočení. Takže se nejedná o náhradu sloupku.
  • V závorce na konci řádku je uveden počet sloupků vzniklých uháčkováním konkrétní řady.
  • Pokud je nějaký celek v závorce, za kterou je hvězdička a číslo, znamená to, že konkrétní celek háčkuji tolikrát, kolikrát je uvedeno za *. Např: (DS, ŘO)*3 = DS, ŘO, DS, ŘO, DS, ŘO
  • Pokud je před zkratkou sloupku uvedeno číslo, znamená to, že tolikrát háčkuji daný symbol. Např. 2 DS= DS, DS (přičemž každý dlouhý sloupek se háčkuje do vlastního očka)
  • Pokud je v návodu poznámka do následujícího očka znamená to, že daný počet sloupků se háčkuje do jednoho očka Např: 2 DS do následujícího očka = Oba dva dlouhé sloupky uháčkuju do jednoho následujícího očka.

Přehled použitých zkratek

ŘO – řetízkové oko

KS – krátký sloupek

DS – dlouhý sloupek

PO – pevné oko

Postup

  1. 3 ŘO, 11 DS, PO do 3. ŘO (tedy do horního očka náhrady za první dlouhý sloupek) (12 DS)
  2. ŘO, 2 KS do stejného oka jako se háčkovalo PO, 2 KS do následujícího oka, otoč (4 KS)
  3. ŘO, 2 KS do do každého očka předchozí řady, otoč (8 KS)
  4. 4 ŘO, 2NDS do stejného oka z kterého vychází řetízek, dva 2NDS do každého následujícího oka, otoč (16 2NDS)
  5. (3 ŘO, PO do následujícího očka)*4, ŘO, 2 PO, (2 KS do následujícího očka)*2, 7 PO, otoč (4 obloučky z 3 ŘO. 12 PO, 1 ŘO, 4 KS)
  6. (3 ŘO, PO do následujícího očka)*4, 2 PO, ŘO, 2 KS do 1. KS z předchozí řady, 2 KS, 2 KS do následujícího očka, otoč (4 obloučky z 3 ŘO. 6 PO, 1 ŘO, 6 KS)
  7. 3 ŘO, DS do stejného očka z kterého vychází 3 ŘO, 4 DS, 2 DS do následujícího očka, otoč (8 DS)
  8. 3 ŘO, DS do stejného očka z kterého vychází 3 ŘO, 6 DS, 2 DS do následujícího očka, otoč (10 DS)
  9. 3 ŘO, DS do stejného očka z kterého vychází 3 ŘO, 8 DS, 2 DS do následujícího očka, otoč (12 DS)
  10. 3 ŘO, DS do stejného očka z kterého vychází 3 ŘO, 10 DS, 2 DS do následujícího očka, otoč (14 DS)
  11. (3 ŘO, PO do následujícího očka)*6, 40 ŘO, PO do 6 ŘO od háčku, PO do každého řetízkového oka, PO do následujícího očka v sukýnce andělíčka, (3 ŘO, PO do následujícího očka)*6 (12 obloučků z 3 ŘO, 13 PO v sukýnce, * 40 ŘO a 35 PO tvořících provázek záložky)

Práci ukonči a zapracuj volné konce příze. (Tip. pokud nevíš, jak na to, koukni na článek o ukončování, kde vysvětluji jak na to.)

Kolem prstů na ruce si omotej přízi (cca 6krát) Přestřihni ji na půl a za prostředek protáhni vzniklým očkem provázku. poté ještě volné konce protáhni smyčkou vzniklou protažením a vše utáhni.

Tip, pokud se ti nelíbí třásně, můžeš použít alternativu z DS nebo KS viz schéma.

Kreslené schéma

schéma na háčkovanou záložku do knížky v podobě andílka
Háčkovaná záložka do knížky v podobě andílka. Autor Ježina

Kam na další návody na háčkované andílky?

Případně mohu doporučit tohoto drobnějšího andílka, kterého jsem našla na Pinterestu. Návod je psaný v angličtině, ale v podstatě je velmi jednoduchý. Tady je přehled základních anglických pojmů, díky kterým si s návodem určitě poradíš.

  • Ch – řetízkové oko
  • Dc – dlouhý sloupek
  • Sc – krátký sloupek
  • Hdc – polodlouhý sloupek
  • Tr – 2krát nahozený dlouhý sloupek
  • slipstich – pevné oko
  • in 3rd ch from hook – do 3. očka od háčku
  • twist/turn – práci otoč
  • Repeat – opakuj
  • Fasten off. Weave in ends – práci ukonči a zapracuj konce
Háčkovaný andílek jako záložka do knížky - menší verze

Pro začátečníky, kteří ocení spíše video postupy bych ráda doporučila andílka od Soni, Já jejího andílka vyzkoušela a opravdu se háčkuje pěkně. Místo Begonie, jsem použila o něco silnější Camillu. (Jelikož té mám doma opravdu mraky). Klidně místo smyčky na zavěšení, můžete na sukýnce uháčkovat tkaničku s třásní a andílka také darovat jako záložku do knížky.

Háčkovaný andílek jako záložka do knížky, návod od Soni Nebeské

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná,...