Jak ukončit práci a zpracovat volný konec příze

Už ani nevím jak dlouho jsem se trápila s ukončováním háčkovaných projektů. Nikdo mi nikdy neukázal jak se to dělá, a tak jsem zapošívala stejně, jako jsem to znala z vyšívání. Snažila jsem se práci všelijak zauzlovat, aby se následně nerozpadla. Poznáváš se v tom taky?

Jak práci ukončit

Aby se práce nerozvázala stačí po uháčkování posledního sloupku provléct přízi očkem na háčku. Poté můžeš přízi bezpečně ustřihnout, ale pozor. Vždy si nech ještě dost dlouhý konec na zapracování.

Tip: Je jedno, jestli přízi napřed ustřihneš a pak provlečeš očkem, jako je to vidět na videu níže s krátkým sloupkem, nebo přízi nejprve provlečeš a pak ustřihneš, jako jsem to udělala na videu s dlouhým sloupkem. Zmiňuji to zde proto to, že jsem vždycky byla zmatená, když to někdo dělal trochu jinak.

Zapracování volného konce

Vždy je potřeba volný konec protáhnut prací alespoň jedenkrát tam a zpět. Je jen na tobě jak a kolikrát to uděláš. Já to dělám obvykle alespoň dvakrát, aby volný konec opravdu nevylezl. 

Zapracování volného konce u KS

K zapracování volného konce můžeš použít háček menší velikosti, než s jakým si háčkovala, nebo tupou jehlu.

Přízi protáhni cikcak mezi sloupky, nebo ji protáhni za jednotlivé nitky poslední řady.

Nezapomeň stejným způsobem zapracovat i začátek. Tedy volný konec, který ti zbyl po vytvoření základního očka a uháčkování řetízku, případně po magickém kroužku. u projektů háčkovaných v kruhových řadách.

Zapracování volného konce u DS

Pokud háčkuji projekt z dlouhých sloupků zapracovávám volnou přízi skrz poslední sloupky, mělo by stačit protáhnout přízi jen tam a zpět, klidně i vícekrát. Já si ale dost často nechávám delší kus příze a při protahování skrz sloupky se pustím i do jiných řad, než jen do té poslední. Ukázku najdeš v následujícím videu.

Co dělat, když si necháš příliš krátký konec na zakončení

Někdy se může stát, že si na konci omylem ustřihneš tak krátký konec, že ti nejde navléct na jehlu. Zkus zapracovat alespon ten kousek, co ti zbyl. 

Nejprve vpíchni jehlu skrz sloupky a teprve až bude oko jehly těsně u projektu protáhni skrz něj přízi.

Hlavně nikdy nestříhej přízi hned u uzlíku, jinak se ti projekt rozpadne. Ukázky obou situací najdeš v následujícím videu.

Tip: Pokud nemáš 100% důvěru ve výše zmíněné postupy, klidně hned po protáhnutí příze udělej jeden uzlík, jako když zapošíváš nit po šití/vyšívání. To však nemění nic na tom, že je potřeba přízi protáhnout skrz práci, alespoň jedou tam a zpět. Uzlíky, které nejsou takto zajištěny se velmi rády a často rozpadají.

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Jak na Ravelry najít návody na háčkování pomocí filtrů

Jak na Ravelry najít návody na háčkování pomocí filtrů

Taky jsi už unavená z hledání návodů na Pinterestu? Když už najdeš něco pěkného, není to zrovna pin s odkazem na návod, nebo tě to přesměruje na Etsy na placený návod. Ravelry je databáze obsahující již přes milion návodů na pletení a háčkování. Je kompletně...

Návod na háčkované srdíčko 3D

Návod na háčkované srdíčko 3D

Již třetí únor po sobě zveřejňuji návod na háčkovaná srdíčka. Zatímco ta předchozí jsou pouze placatá a slouží hlavně jako podtácky, tak letošní návody jsou na háčkovaná 3D srdíčka a jsou rovnou dva. Odkaz na návod na srdíčkové podšálky Odkaz na návod na zamilovaná...

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.