Jak vybrat vhodnou přízi na háčkování hraček

Jedno z prvních dilemat, které člověk při háčkování hraček řeší je, jakou zvolit přízi. Základní tip pro tebe je, že pokud háčkuješ hračku pro miminko sáhni po přízi ze 100% bavlny s atestem pro děti do 3 let. Bavlna odolá každodennímu potahování a žužlání a neublíží jí ani časté praní. No a pokud háčkuješ hračku spíše dekorativní, pak je v podstatě jedno, jakou přízi použiješ. Přesto jsou v našich končinách zažité 3 příze, z kterých se hračky háčkují nejčastěji a já tě s nimi teď seznámím.

Nejčastěji se na hračky používá příze Camilla (100% bavlna), příze Jeans (směs bavlna a akryl) a žinylková příze Dolphin baby.

Camilla

Camilla je složená ze 100% bavlny. Díky tomu háčkované hračky dobře drží tvar a to i po častém praní, tahání a žužlání. Bavlna navíc nežmolkovatí a nepouští chloupky. To je důvod, proč se právě bavlněné příze hodně používají na hračky pro miminka, jako jsou třeba usínáčci, nebo chobotničky. 

Přízi Camilla vyrábí více výrobců. Nejznámější je Camilla od Vna Hep. Příze je však téměř totožná s přízí Camilla natural, nebo Camilla 6/4, kterou pouze dodávají jiní výrobci. Lze je tak mezi sebou kombinovat, a vybrat tak perfektní odstín pro tvou hračku.

Pokud hledáš oživení pro své hračky můžeš sáhnout po verzi Camilla batik, nebo multicolor. Camilla batik má postupné přechody obvykle v rámci jednoho, či pouze několika málo odstínů. Oproti tomu Multicolor verze je žíhaná a obsahuje několik různých barev, které se opakují.

Návod na háčkovaného usínáčka prasátko od Ježiny

Návod na tohoto usínáčka najdeš tady.

S jakou přízí lze kombinovat příze Camilla

Pokud je příze ze 100% bavlny a má návin 125 metrů na 50 gramů, pak ji obvykle lze s Camillou kombinovat. Já ji běžně kombinuji s těmito přízemi:

Catania

Catona

Nela

Jeans

Příze Jeans kombinuje pevnost bavlny a jemnost akrylu. Jeanska je silnější než příze Camilla, proto bude hračka háčkovaná podle stejného návodu z příze Jeans větší, než z Camilly.

I přízi Jeans vyrábí hned několik značek. Mezi nejznámější patří Vlna Hep, Yarn Art a Etrofil. I zde platí, že příze lze mezi sebou kombinovat. I když je pravda, že příze od Vlna Hep mi přijde o krapet tenčí. Jelikož ale v rámci hračky háčkuji vždy hlavní části jednou barvou, tak si s tím hlavu nelámu. Hlavu tedy klidně háčkuji jinou značkou než třeba hlavu a tělo.

Háčkovaná hračka z příze Jeans

Návod na tuto žabku najdeš tady.

Také u příze Jeans se můžete tvoření ozvláštnit verzemi s barevnými přechody. V rámci značky Vlna Hep hledejte přízi s názvem Jeans color, kde se potkává více barev, ale ty jsou pěkně sladěné. Žádná divočina. Oproti tomu Jeans Tropical od Yarn Artu je pravým opakem. Tato příze je žíhaná a bude skvěle tvořit přirozené zvířecí mimikry. Yarn art vyrábí ještě přízi Jeans Crazy, která má delší barevné přechody. Díky tomu můžeš uháčkovat pruhovanou hračku, aniž bys musela střídat barvy ručně.

Ukázka háčkování hraček s přízi jeans crazy

Jsi začátečník a zajímají tě háčkované hračky?

Klikni na tlačítko pod tímto odstavcem, vyplň své jméno a e-mail a já ti na něj pošlu pdf První krůčky k háčkování hraček. Získáš tak 9 užitečných tipů, jak s háčkováním hraček začít.

Žinylková příze Dolphin baby

Žinylková příze je velmi oblíbená, protože hračky z ní jsou takové ňunací. Nejvíce oblíbenou přízí tohoto druhu je příze Himalaya Dolphin Baby. Existují i jiné značky například Betinka, nebo Alize Veluto, ale Dolphinka je na hračky používaná nejčastěji.

I když má příze Dolphin Baby atest pro děti do 3 let. Hračku bych z této plyšové příze dala spíše starším dítkům, které již nezkoumají svět pusinkou. Žinylka je umělotina, což může některým maminkám vadit. Ale hlavní problém je v tom, že uháčkovat hračku opravdu kvalitně tak, aby mezi sloupky nevylézala výplň, aby se páráním nezačaly uvolňovat chloupky, a aby hračka i po vyprání držela tvar a nepovolila, je poměrně složité. Proto pro miminka háčkuji raději z bavlny.

Ukázka háčkování s žinylkovou přízí dolphin baby - sloneček

A jak je to s tím akrylem při háčkování hraček?

Já osobně proti akrylu nic nemám. Dřív jsem sama hračky dělala například z Lady Luxus, nebo Elian Nicky. Ale mou srdcovkou na hračky je prostě příze Jeans.

Mé doporučení je, pro miminka vždy háčkovat ze 100% bavlny. Avšak u hraček pro starší děti, nebo čistě u dekorativních hraček už na materiálu tolik nesejde. Takže klidně sáhni po své oblíbené akrylové přízi,  která udělá velkou parádu a radost obdarovanému.

Pár tipů na závěr pro úplné začátečníky

Vyhni se tmyvým barvám, hlavně černé – Jednotlivá očka jsou v černé přízi špatně vidět a člověk někdy háčkuje spíše po hmatu, než podle zraku.

Pro první hračky se přízi Dolphin Baby a jiným efektním přízím raději vyhni – očka jsou v nich také špatně vidět, a hůř se s ní pracuje. Obzvlášť po párání začně pouštět chloupky a hračka pak není tak pěkná. 

Na etiketě klubíčka bývá uvedena velikost doporučeného háčku. U hraček je potřeba aby sloupky byly háčkovány co nejtěsněji, proto se často na hračky bere o 0,5 – 1 mm menší háček, než je na etiketě uvedeno.

Přečti si můj článek o výplních, kde se mimo jiné dozvíš, jaká výplň se hodí pro háčkované hračky.

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná,...