5 typů výplní nejen do háčkovaných hraček

Jedním z častých dotazů začátečníků, kteří se rozhodnout vyzkoušet své první háčkované hračky je, čím to mám vlastně vycpat a kde se to dá koupit? A jelikož je těch možností víc, rozhodla jsem se na toto téma zaměřit. V článku najdeš několik materiálů, které se používají na vyplňování nejen hraček, ale i třeba sedacích vaků a polštářků.

čím vyplňovat háčkované hráčky

Vata

Asi se mi budeš smát, ale do mé úplně první hračky jsem strkala obyčejnou vatu. Vypadalo to podobně jako duté vlákno, a ještě jsem tehdy nebyla tak zvídavá, abych si dohledala na internetu, co tam teda patří. Měla jsem ji zkrátka doma, a tak jsem to zkusila.

obyčejná obvazová vata není vhodná jako výplň do hraček

Jako prototyp na vyzkoušení dobrý, ale pokud chceš výrobek někomu dát, není vata to pravé, co bys měla na výplň použít. Vatu tedy rozhodně ne. Vata nedrží tvar, a hlavně se pak hračka nedá vyprat.

Molitanová drť

Jako druhá věc mě napadl molitan. Koupila jsem si tehdy v Karsu molitanovou drť. Její výhoda je, že je oproti dutému vláknu levnější. Takže na první pokusy, by se mohla hodit. Avšak nejsem si jistá, zda to stojí z ty nervy.

výplň do háčkovaných hraček molitanová drť

Při vyplňování je z ní totiž dost nepořádek. Vždycky jsem měla snad víc molitanu na sedačce než ve hračce. Navíc hračky vyplněné molitanovou drtí míň držely tvar a byl docela boj ji udržet v hračce zejména z příze Dolphin Baby. Sice se tento problém dá vyřešit tím, že molitan nacpete napřed do silonky, ale za mě to je jen další komplikace a práce navíc.

Kromě Karsu, se dá molitanová drť sehnat třeba v hobby marketech a některých galanteriích a e-shopech. Mnohem lépe je však dostupné duté vlákno viz následující článek.

Polyesterové duté vlákno

Tento pojem už jsem zde několikrát zmínila. Tak co to vlastně je? Je to výplň, která se běžně používá například do polštářů, nebo do normálních plyšáků, které koupíte v obchodě. Pokud někde uslyšíš, že někdo dává do hraček PES kuličky, polyesterové kuličky, nebo používá pouze pojem duté vlákno, je to stále to samé. Zkratka PES v tomto případě označuje, že se jedná o výrobek z polyesteru.

polyesterové duté vlákno

A proč se někdy o této výplni mluví jako o kuličkách? Když se na výplň podíváš, je totiž tvořená z takových nadýchaných kuliček. Pozor, nejedná se o polystyrenové kuličky, těm se věnuje následující kapitola.  

Tento matriál je ideální pro výrobu hraček a do polštářků. Materiál je vhodný i pro alergiky. Při vycpávání hraček se neboj dát výplně spíš trochu víc, než míň, aby hračka pěkně držela tvar a neslehla se.

Jelikož se duté vlákno používá i na výplně obyčejných polštářů lze ho sehnat v prodejnách a e-shopech, které prodávají polštáře, nebo ložní prádlo. Duté vlákno prodávají jako náhradní výplň do polštářů, ale co jsem procházela internet, mají zde duté vlákno dražší. Pod pojmem dražší rozuměj cenu za 0,5 kg více jak 150 Kč, případně více než 200 Kč za kilové balení.

Naštěstí existuje několik e-shopů, které se kromě prdeje příze věnují i prodeji různých komponentů a doplňků, potřebných pro různé háčkované projekty. Cena se pohybuje obvykle mezi 140-170 kč za kilové balení případně 80-120 za půlkilové balení.

Tady je přehled několika z nich. Takže při příštím nákupu klubíček můžeš přihodit i výplň.

Tip: Jak už jsem zmiňovala výše, duté vlákno se běžně používá jako výplň do polštářů. Proto někdy vyjde cenově výhodněji koupit polštář v akci třeba při nákupu v Jisku, Kiku, Pepcu, nebo Ikei. Obzvlášť pokud tam zrovna nakupuješ, ušetříš i na poštovném.

Ovčí rouno

Přírodní alternativou pro výplně hraček a polštářků je ovčí rouno. Ovčí vlna je jedním z nejstarších matriálů používaných pro torbu textilních výrobků. Ovčí rouno má antialergení účinky a schopnost regulace teplot.

přírodní výplň do hraček, ovčí rouno

Pokud budeš shánět ovčí rouno vhodné pro vyplňování háčkovaných výrobků zadej do vyhledávače na internetu pojem: mykané ovčí rouno pro výplň. Mykaná rouna se běžně používají například jako výplň do přikrývek, polštářů, zimních bund, nebo i hraček.

Sehnat se dá například zde na těchto odkazech, ale počítej, že tě zde vyjde poměrně draho. Co jsem našla tak se 1 kg pohyboval mezi 600 -700 Kč.

EPS kuličky

Znáš takové ty polystyrenové kuličky, které jsou přes látku po hmatu cítit a které bývají v sedacích vacích, nebo například v kojících polštářích?  Jedná se o polystyrenové kuličky a zkratka EPS znamená Expandovaný Pěnový polyStyren.

váplň EPS polystyrenové kuličky

Jak vidíš polyesterové (PES) kuličky a polystyrenové kuličky (EPS) nejsou jedno a to samé, proto dávej pozor co vlastně chceš koupit.

Jiné pojmy pro EPS kuličky jsou polystyrenová drť, nebo polystyrenový granulát. Je potřeba si však dát pozor na konkrétní výrobek. Já osobně bych si pohlídala, aby kuličky nebyly pouze rozdrcený polystyren. Vodítkem může být právě zkratka EPS. EPS polystyrenová drť je totiž přizpůsobená a testovaná, jako výplň do sedacích vaků. Obyčejná polystyrenová drť, je pouze rozdrolený polystyren. Tato drť je sice levnější, ale je určená k jinému použití (např. ve stavebnictví).

Jak už naznačuje celá tato kapitola jsou EPS kuličky vhodné zejména do háčkovaných puffů a sedacích polštářů. Pro háčkovaný puff budeš potřebovat přibližně 60-100 litrů EPS kuliček.

EPS kuličky lze koupit například na těchto odkazech. Počítej s cenou 300-400 Kč za 100 litrů EPS kuliček.

Tip: Nezapomeň, že používáním sedacího vaku kuličky postupně slehnou. Je proto třeba, aby se vak jednou za čas znovu naplnil.

Pohanka, Špaldové slupky, pecky od třešní

Pokud chceš uháčkovat nahřívací polštářek, pak budeš potřebovat některou z těchto výplní:

  • Pohankové slupky
  • Špaldové slupky
  • Třešňové, nebo hroznové pecky
přírodní výplně do nahřívacích polštářků, meditačních polštářků a hraček.

Tyto výplně se používají například i do meditačních polštářů, nebo do hraček, které pak lze nahřát a dát třeba miminku na bolavé bříško. Ovšem pozor. Pro malé děti musí být vždy tato výplň zabezpečena ještě nějakým látkovým ušitým pytlíkem, aby se slupka, nebo pecka nedostala skrz dírky mezi háčkovanými očky miminku do pusinky.

Zakoupit můžeš na těchto odkazech a počítej s cenou za 1 kg mezi 50-90 Kč u slupek. Pecky pak vychází i na dvojnásobek.

Pár tipů na závěr

  • Výplně mají velký objem. Pro představu 1 kg dutého vlákna je pytel 70 cm na výšku a 40 na šířku. Je potřeba na to myslet zejména pokud nakupuješ přes internet a to kvůli dopravě. Objemné balíky mívají dražší poštovné.
  • Pokud vyplňuješ hračku, který má mezi očky díry a výplň ti vylézá ven. Dej dovnitř silonku a do té pak výplň nastrkej.
  • Jehelníček je super drobnost, kterou lze věnovat jako dárek a přitom ho zvládne i začátečník. Třeba tento od Bandorky. Já sama jsem jich už uháčkovala několik. Jako výplň do jehelníčků používám staré, (samo sebou vyprané) ponožky, které si nastříhám a smotám je do malých ruliček. Jehly pak v jehelníčku lépe drží a nemusím ho vyplňovat tak pevně.
  • Pokud vyplňuješ hračky, pohlídej si, že do každé části dáš přibližně stejné množství výplně. Nejednou se mi stalo, že jsem jednu ruku měla větší než druhou a to právě proto, že jsem vycpala jednu víc a druhou méně. Háčkované výrobky mají tendenci se díky výplni trochu roztáhnout.
  • Sedací pytle a vaky jsou super věc. Výplň je potřeba vždy dát ještě do nějakého pytle, který si můžeš ušít sama, třeba ze starého povlečení, nebo si koupit již vyplněný polotovar a uháčkovat si jen svůj originální obal. Ty najdeš například na stránkách Proháčkování, případně hotové obaly na sedací vaky, do kterých dokoupíš výplň nabízí ještě tvorboshop.
  • Pokud se chystáš háčkovat polštářek, opět bych místo šití obalu na výplň koupila rovnou polotovar, nebo nějaký levný polštářek v Ikei a uháčkovala bych jen povlak.
  • Jitka z tvorboshopu natočila video, kde představuje produkty z jejího e-shopu (EPS,duté vlákno, pecky) tak se můžeš kouknout ať máš představu, jak to vypadá.
duté vlákno na výplň háčkovaných hraček

Teď už stačí jen nakoupit výplň a klubíčka a můžeš se vrhnout na svou první hračku, polštářek, nebo puff. Pochlub se výsledkem ve facebookové skupince Kouzelný svět háčkování.

Pokud stále bojuješ se čtením návodů, koukni na článek Jak se naučit číst v psaných návodech.

Jinak se na tebe těším ve skupince na facebooku, nebo zase příští týden na blogu u nového článku.

Ježina

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Háčkovaný přívěsek na klíče Kočička – návod zdarma

Háčkovaný přívěsek na klíče Kočička – návod zdarma

Konec školního roku se blíží a já tu mám pro tebe jeden tip na dárek pro spolužáky tvého dítěte do školky. V dnešním článku ti přináším návod na jednoruchou a rychlou kočičku.  Inspirací pro tuto číču, stejně jako pro dalších 28 přívěsků v podobě zvířátek mi byly...

Jak na Ravelry najít návody na háčkování pomocí filtrů

Jak na Ravelry najít návody na háčkování pomocí filtrů

Taky jsi už unavená z hledání návodů na Pinterestu? Když už najdeš něco pěkného, není to zrovna pin s odkazem na návod, nebo tě to přesměruje na Etsy na placený návod. Ravelry je databáze obsahující již přes milion návodů na pletení a háčkování. Je kompletně...