5 typů výplní nejen do háčkovaných hraček

Jedním z častých dotazů začátečníků, kteří se rozhodnout vyzkoušet své první háčkované hračky je, čím to mám vlastně vycpat a kde se to dá koupit? A jelikož je těch možností víc, rozhodla jsem se na toto téma zaměřit. V článku najdeš několik materiálů, které se používají na vyplňování nejen hraček, ale i třeba sedacích vaků a polštářků.

Výplň do háčkovaných hraček

Polyesterové duté vlákno

Pokud budou háčkařky mluvit o dutém vláknu, nebo PES kuličkách mluví právě o tomto typu výplně. Duté vlákno vypadá jako takový obláček, když se na výplň podíváš, je totiž tvořená z takových nadýchaných kuliček. (Pozor, nejedná se o polystyrenové kuličky)

Duté vlákno je vyrobeno z polyesteru a je je vhodné i pro alergiky, proto se běžně používá například do polštářů, nebo do normálních plyšáků, které koupíte v obchodě. Jako výplň do háčkovaných hraček je proto nejvhodnější.

Duté vlákno je ideální výplň do háčkovaných hraček

Tip: Pokud zrovna nakupuješ například v Kiku, Pepcu, nebo Ikei a mají zde polštáře v akci, můžeš je koupit a výplň z nich použít do svých háčkovaných plyšáků. Kromě výhodné ceny ušetříš i za poštovné.

Raději se vyhni nákupu dutého vlakna na e-shopech, které prodávají polštáře a ložní prádlo. Mají ho tu zbytečně předražené. A už vůbec nepoužívej výplň z již použitých polštářů, která i po vyprání může obsahovat bakterie a roztoče. Doporučuji duté vlákno koupit na některém z e-shopů specializujících se na prodej přízí a dalších doplňků nejen na háčkování. Duté vlákno od těchto prodejců bývá certifikované pro použití do hraček pro děti od 3 let.

Pokud s háčkováním hraček teprve začínáš, bude ti bohatě stačit koupit pouze 0,5 kg balení, z kterého uháčkuješ cca 3 hračky. Jakmile si budeš jistá, že se chceě více věnovat právě háčkovaným zvířátkům, či panenkám, můžeš si pořídit balení větší. Jen měj na paměti, že duté vlákno je lehoučké, takže balíky nad 1 kg jsou často obrovké. Proto se posílají obykle jen přes dražší dopravce jako je PPL, nebo GLS.

Tip: Při vycpávání háčkovaných hraček se neboj dát výplně spíš trochu víc, než míň, aby hračka pěkně držela tvar a neslehla se.

Kde pořídit polyesterové duté vlákno do hraček:

Moje Galanterka

Naše Galanterie

Pro háčkování

Jsi začátečník a zajímají tě háčkované hračky?

Klikni na tlačítko pod tímto odstavcem, vyplň své jméno a e-mail a já ti na něj pošlu pdf První krůčky k háčkování hraček. Získáš tak 9 užitečných tipů, jak s háčkováním hraček začít.

Ovčí rouno

Přírodní alternativou pro výplně hraček a polštářků je ovčí rouno. Ovčí vlna je jedním z nejstarších matriálů používaných pro torbu textilních výrobků. Ovčí rouno má antialergení účinky a schopnost regulace teplot. Každopádně je třeba počítat s tím, že ovčí rouno poměrně drahé. Jedno kg rouna vyjde na 600-700 Kč, zatímco 1 kg dutého vlákna se pohybuje kolem 140-170 Kč.

Pokud budeš shánět ovčí rouno vhodné pro vyplňování háčkovaných plyšáků zadej do vyhledávače na internetu pojem: mykané ovčí rouno pro výplň. Mykaná rouna se běžně používají například jako výplň do přikrývek, polštářů, zimních bund, nebo i hraček.

Ovčí rouno jako přírodní alternativa pro výplň háčkovaných hraček

Kde pořídit mykené ovčí rouno pro výplň:

Dobroděj

EKO panenky

Molitanová drť

Molitanová drť je nejlevnějším typem náplně do háčkovaných plyšáků a panenek. Sama jsem ji svého času používala, ale bohužel má i několik nevýhod, kvůli kterým bych se jí raději vyhnula.

Molitan je velmi měkký, takže naplnit hračku tak, aby dobře držela tvar je poměrně obtížné. Malinké útžky molitanu navíc dělají při vyplňování hrozný nepořádek a také mívají tendenci z uháčkované hračky vylézat. A to obzvlášť u hraček z příze Dolphin baby. Proto bych u hraček určených pro malé děti vždy používala jen certifikované duté vlákno.

Tip: Přečti si i můj článek o vhodných přízích pro háčkované hračky.

Molitanová drť lze sehnat v hobby marketech. 

Jako náplň do háčkovaných hraček lze použít i molitanovou drť

Obyčejná vata je jako výplň do hraček naprosto nevhodná

Asi se mi budeš smát, ale do mé úplně první hračky jsem strkala obyčejnou vatu. Vata sice vypadá prochu jako duté vlakno, ale absolutně nedrží tvar uháčkované hračky a hlavně ji nelze prát. Vatu tedy rozhodně ne. 

Výplně do sedacích vaků

Polystyrenové kuličky – EPS kuličky

olystyrenové kuličky jsou spíše než pro hračky typické jaké výplň do sedacích vaků, kojících polštářů apod. Zkratka EPS znamená Expandovaný Pěnový polyStyren a kromě pojmu EPS kuličky je tato výplň nabízena i jako polystyrenová drť, nebo polystyrenový granulát. Obyčejná polystyrnová drť se používá ve stavebnictví. Když tedy budeš kupovat výplň do svého háčkovaného puffu, pak si pohlídej, aby na etiketě byla zkratka EPS, která zaručuje, že výplň je přizpůsobená a testovaná, jako výplň do sedacích vaků.

Tip: Používáním sedacího vaku kuličky postupem času slehnou. Je proto dobré je po nějaké době buď vyměnit, nebo alepsoň doplnit. Nech si proto ve svém háčkovaném výrobku nějaký otvor se zapínáním.

Polystyrenové kuličky se často používají jako výplň do háčkovaných sedacích vaků

Polyesterové kuličky (PES) je ta nadýchaná výplň do hraček, do puffů by jí byla moc velká spotřeba. Polstyrenové kuličky (EPS) se naopak do hraček nehodí, protože nejsou vhodné pro časté praní a používají se do háčkovaných sedacích polštářů a pytlů.

Orientační spotřeba EPS kuliček do háčkovaného puffu je přibližně 60-100 litrů a cena za 100 litrový pytel kuliček vyjde na 300-400 Kč.

Tip: Kluličky se obvykle nedávají přímo do háčkovaného výrobku, ale nejprve do látkových obalů, aby kuličky nevypadávaly. Vak na kuličky si můžeš buď ušít, nebo koupit již hotový třeba v Tvorboshopu.

Kde pořídit polystyrenové kuličky pro výplň do háčkovaných puffů

Pro háčkování

Prima Příze

Tvorboshop

Výplně do nahřívacích polštářků

Pohanka, špalda, třešňové pecky

Tyto výplně se používají například i do meditačních polštářů, nebo do hraček, které pak lze nahřát a dát třeba miminku na bolavé bříško. Ovšem pozor. Pro malé děti musí být vždy tato výplň zabezpečena ještě nějakým látkovým ušitým pytlíkem, aby se slupka, nebo pecka nedostala skrz dírky mezi háčkovanými očky miminku do pusinky.

Cenově se 1 kg slupek pohybuje mezi 50-90 Kč. Pecky pak vychází i na dvojnásobek.

Druhy výplní do háčkovaných nahřívacích polštářků

Kde pořídit polystyrenové kuličky pro výplň do háčkovaných puffů

Gadeo

Ovopecka

Tvorboshop

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná,...