Teplotní deka

Jako každý rok na přelomu prosince a ledna se na sociálních sítích objevuje spousta fotek a zároveň i dotazů ohledně teplotních dek. Já pojem teplotní deka zaslechla poprvé v roce 2019. Projekt se mi zalíbil, a proto jsem se rozhodla vytvořit tohoto průvodce pro každého, kdo chce teplotní deku háčkovat, ale přitom neví jak na to.

Co vše je dobré znák, když chceš uháčkovat teplotní deku
Deku uháčkovala: Andrea Čížková

Co je to teplotní deka?

Asi by bylo fajn nejprve objasnit, co to ta teplotní deka je a proč se tento pojem tak často objevuje právě na přelomu prosince a ledna.

Teplotní deka slouží jako háčkovaný, případně pletený záznam teploty během určitého časového období pomocí předem stanovených teplotních rozsahů s přidruženými barvami příze.

Jinými slovy: Každý den se háčkuje jeden řádek/čtvereček, či vybraný vzor takovou barvou, která odpovídá teplotě v ten den. Jaká barva náleží k jaké teplotě si určíš sama na úplném začátku, vytvořením vlastní škály. Na konci tedy vznikne dílo o 365 řadách, tak na to mysli, až budeš volit vhodný vzor, ať ti nechtěně nevznikne nepoužitelný obřík.

Obvykle se teplotní deka háčkuje od ledna do prosince. Proto kdo chce začít háčkovat přesně 1.1. si musí již v prosinci koupit přízi. Nebo alespoň od 1.1. zaznamenávat teplotu. Avšak začít můžeš kdykoliv.

Co dělat, když chceš háčkovat teplotní deku, ale nestihla jsi začátek roku

 • Počkej si na začátek příštího roku – obzvlášť pokud se konec roku blíží. Zatím můžeš načerpat inspiraci, vybrat vzor a předzásobit se přízí
 • Dohledej si teploty předchozích dnů/týdnů/měsíců – pokud je teprve únor, nebo březen, není problém, si teploty dohledat na internetu (Třeba tady) a pak pokračovat v denních záznamech
 • Začni háčkovat právě dnes – je to tvoje deka a tvoje hra. Tak proč by nemohla zrovna tvoje deka být od června do června. ????
 • Pokud očekáváš přírůstek do rodiny – můžeš si pro zaznamenávání teploty zvolit období prvního roku od narození vlastního dítěte, či vnoučete.

Tip: Na internetu lze dohledat i denní teploty v minulosti. Můžete tak někomu věnovat teplotní deku, podle dat z roku a místa jeho narození. A hned máte zcela originální dárek. Archiv teplot z minulých let, můžeš dohledat třeba tady, nebo na stránkách ČHMÚ tady.

Jak teplotu zaznamenávat

Pro zaznamenávání teploty si můžeš vytisknout speciální tabulku (odkaz na stažení je níž v textu), psát si ji do diáře, nebo v počítači do excelu. Nemusíš si teplotu ani psát a rovnou můžeš každý den uháčkovat jeden řádek.

Zaznamenávat teplotu pro uháčkování teplotní deky můžeš například do diáře
Teplotu můžeš zaznamenávat třeba do diáře

A kde vzít údaj o teplotě?

Pokud chceš hrát tuto hru v módu největšího dobrodružství, zaznamenávej si teplotu v určitou denní dobu z vlastního teploměru. Ovšem pozor. Pokud se některý den zapomeneš na teploměr podívat, budeš pak muset teplotu dohledat jinak. Samo sebou to ničemu nevadí a nikdo to nepozná, ale známe se. Tak se nenech případně zbytečně rozhodit.

Teplotu si můžeš dohledat i ze záznamů a je jen na tobě, jestli budeš používat

 • Průměrnou denní teplotu
 • Denní minimum
 • Denní maximum

Mě osobně se nejlépe dohledávají teploty na těchto stránkách, ale klidně si najdi vlastní web s předpovědí počasí.

Tip: Nemusí se zaznamenávat pouze teplota. Viděla jsem deky, kde byla přiháčkovaná jiná nit v ty dny kdy pršelo a jiná barva, ve dny kdy sněžilo.  

Tip: Deka ani nemusí zaznamenávat teploty. Barvy mohou být voleny jednoduše podle toho, jaké bylo počasí: sníh, déšť, polojasno, slunečno, větrno….

Jaký použít vzor?

Záleží jen na tobě, jaký vzor se ti líbí. V jednoduchosti je krása. Deka může být pouze z krátkých sloupků, nebo polosloupků. S dlouhými sloupky pozor. Obzvlášť pokud budeš háčkovat poctivě každý den. Deka pak může mít i přes 3 metry.

Tip: Pokud nechceš, aby byla deka moc dlouhá, můžeš uháčkovat 2 užší pruhy a ty pak uprostřed sešít do jedné deky.

Pokud máš ale ráda zajímavější vzory, můžeš zvolit třeba vzor mech, véčkový vzor, vlnovky, či jakýkoliv jiný vzor, který se ti líbí. Barva se pak obvykle mění každou řadu.

Inspirace pro různé vzory na teplotní deky (Zdroj Your Crochet)

Návody na vzory z tohoto obrázku v angličtině najdeš na stránkách Your Crochet.

Tip: Pokud nechceš háčkovat obří deku o 365 řadách, můžeš si zapisovat teplotu a vypočítat si průměry třeba po 3 dnech. Deka pak bude mít jen cca 120 řad.

Lze zvolit i vzor, který se neháčkuje po řadách, ale po určitých částech. Jeden den pak budeš háčkovat například jeden čtvereček, pětiúhelník. Zajímavé teplotní deky vznikají například i technikou C2C.

Teplotní deka háčkovaná technikou C2C (zdroj: It’s all in a Nutshell Crochet)

Návod na teplotní deku technikou C2C v angličtině najdeš ZDE:

Jak vybrat barvy na teplotní deku

Než se do projektu pustíš, je potřeba si vytvořit teplotní škálu a k ní přiřadit barvičky. Orientačně se dá říct, že u nás budou nejvíce teploty mezi 0°C – 22°C. Je to hlavně proto, že jaro a podzim mají podobné teploty, zatímco teplotní extrémy jsou pouze v zimě a v létě.

Kolik teplot budeš řadit k jedné barvě je jen na tobě. Abych ti to ulehčila vytvořila jsem pro tebe pdf, které si můžeš zdarma stáhnout pod tímto odstavcem. Můžeš si v něm vytvořit teplotní škálu, zaznamenat si zvolenou přízi včetně čísel barev, velikost háčku, sepsat si poznámky ke vzoru a poté i zapisovat teploty.

Několik tipů k zamyšlení při výběru barev na Teplotní deku

Pokud chceš deku více barevnou, doporučila bych barvy měnit po 3 stupních. Kdybys chtěla střídat barvy po 1 stupni, bude se hůře odhadovat spotřeba pro nákup příze. Počasí je nepředvídatelné a může se stát, že některé barvy by nebyly využity vůbec, a některé by člověk nestíhal dokupovat.

Ještě nad jednou věcí se člověk musí zamyslet. I v rámci naší republiky existují teplotní rozdíly. Proto oblasti poblíž hor využijí více nižší teploty a budou mít škálu např od -8°C do 26°C, zatímco třeba jih Moravy se bude pohybovat více v teplotách od 0°C do 30°C.

Nenech se omezovat pravidlem, že zima = modrá, Teplo = červená. Klidně si pro svou škálu vyber odstíny od modré přes fialovou po růžovou, od žluté přes zelenou do hnědé, nebo jen různé odstíny jedné barvy. Bude to tvoje deka, tak mysli i na to co s ní pak? Jestli si ji necháš jako přehoz do ložnice, nebo deku k televizi do obýváku.

Deku uháčkovala: Jana Trachtová

Tip: Můžeš mít jednu barvičku, která bude mimo škálu zvolených barev pro teploty a tou si označit významné dny. Očekáváš narození děťátka? Výročí? Kulatiny? Maturitu? Narozeniny v rodině? Když se pak na deku podíváš, vzpomeneš si na tyto dny. Mě osobně hřeje u srdce už jen ta představa.

Jakou zvolit přízi

Pokud už máš nějakou tu deku za sebou, sáhni po přízi, na kterou jsi zvyklá a se kterou se ti dobře pracovalo. No a pokud vůbec nevíš tady je pár doporučení, po čem šáhnout.

 • Estiva od firmy NAKO
  • 50% bavlna, 50% bambus
  • návin 375 m/100g
  • Háček vhodný na háčkování deky 3-4 mm
  • Orientační cena za klubíčko 87- 96 Kč
 • Deluxe Bamboo od Himalaya
  • 60% bambus, 40% bavlna
  • Návin 250m/100g
  • Háček vhodný na háčkování deky 3,5-4 mm
  • Orientační cena za klubíčko 75 – 79 Kč
 • Perlina od Himalaya
  • 50% bavlna, 50% akryl
  • Návin 290m/100g
  • Háček vhodný na háčkování deky 3,5-4,5 mm
  • Orientační cena za klubíčko 65 – 68 Kč
 • Jeans Gina od YarnArt, Vlna-Hep, Etrofil
  • 55% bavlna, 45% akryl
  • Návin 160m/50g
  • Háček vhodný na háčkování deky 3,5-4,5 mm
  • Orientační cena za klubíčko 34 Kč
 • Bella od Alize
  • 100% bavlna
  • Návin 180m/50g
  • Háček vhodný na háčkování deky 3-4 mm
  • Orientační cena za klubíčko 34 Kč

Pokud bych měla vybrat pouze jednu jedinou bude to Jeans/Gina. Dělám z ní jak deky tak hračky a moc dobře se mi s ní pracuje. Výhodou je i obrovská škála barev a dostupnost. Mám pocit, že tato klubíčka najdeš snad v každém e-shopu s přízí. (Jen pozor na zvolený háček. Pokud vezmeš háček příliš malý bude deka příliš tuhá.)

Kolik příze

Na tuto otázku nejde jednoznačně odpovědět. Záleží hlavně na tom, jaký vzor se rozhodneš použít. A také na tom, jak členitou máš škálu. Pokud sis udělala škálu po 8 stupních, budeš potřebovat méně barev, ale více klubíček od každé barvy. Pokud máš škálu po 2-3 stupních, budeš potřebovat více odstínů barev a od každé tím pádem méně klubíček.

Jen pro představu: Celkovou spotřebu na teplotní deku háčkovanou, každý den vzorem háčkovaným po řadách bych odhadla na cca 35 klubíček příze jeans.

Tip: Před nákupem bych si vzala vybranou značku příze a zkusila bych si uháčkovat zkušební vzorek. Koupila bych si nějakou neutrální barvu, ideálně asi bílou, kterou pak 100% někde využiju. Pak stačí uháčkovat několik řad a pokaždé si zvážit klubíčko. Budeš pak mít přehled kolik gramů příze bude potřeba na jednu řadu a od toho odhadneš počet klubíček.

Pokud chceš pořídit všechny příze najednou. Rozhodně doporučuji koupit si od každé barvy o klubíčko víc, a když zbyde, tak si uháčkovat něco barevného, než pak shánět dodatečně přesný odstín příze.

Konkrétní barva se může přestat vyrábět/ dovážet, nebo prostě může být vyprodaná a člověk má pak zbytečně špatnou náladu, že se projekt nedaří, jak má. Navíc koupí stejné barvy po delší době riskuješ, že koupíš jinou šarži a i když bude číslo barvy sedět, bude klubíčko o malinko jiné. To by sice u teplotní deky nemělo vadit tolik, jako u projektů, které jsou dělané pouze z jedné barvy. Ale člověka to dokáže i tak pěkně rozladit.

Tip: Není problém nakoupit nejprve zimní klubíčka a až s příchodem jara nakoupit barvy pro vyšší teploty. Člověk si tak rozloží peníze, které na to padnou. Při odhadované spotřebě cca 35 klubíček příze Jeans, a ceně 34 Kč za klubíčko totiž celkové náklady vychází přibližně na 1200 Kč.

Alternativy k teplotní dece

Líbí se ti myšlenka teplotní deky, ale netroufneš si na tak velký projekt? Důvodů, proč se ti možná do tak velkého projektu nechce je hned několik.

 • Deka je opravdu velká a „sežere“ hodně příze
 • Nevidíš další využití hotové deky
 • Už jsi teplotní deku uháčkovala a nevidíš smysl v tom, háčkovat další

Já osobně se bojím toho, zda u tak velkého projektu vydržím. Proto se chystám spíše na něco menšího.

Pozn. Odkazy použité v odstavcích níže směřují na Ravelry, pokud nevíš co to je, a jak se tam přihlásit, přečti si můj článek o Ravelry.

Teplotní had

Docela známou alternativou teplotní deky je teplotní had. Barvy můžeš střídat hned od začátku, nebo celou hlavu uháčkovat jednou barvou a teplotami se začít řídit až při háčkování těla. Po roce bude tvůj projekt prostě dlouhý jako had.

Hada pak lze dát dětem na hraní, nebo jako těsnění k oknu na parapet.

Tip: Teplotní had může být moc pěknou vzpomínkou, když jsou teploty zaznamenávány po celý první rok od narození dítěte.

Teplotní šála

Mnohem snadněji realizovatelná, než teplotní deka může být například teplotní šála. Těch pár sloupků každý den člověk zvládne a když už bys nestíhala, tak i dodatečně dodělat třeba 20 řad na šále, je něco jiného než 20 řad na dece.

Navíc na šále se člověk může opravdu vyřádit a nebát se dlouhých sloupků a různých vzorů z nich.

Další tipy na háčkování teplotních projektů

Tak se neboj experimentování a pusť se do svého teplotního projektu už letos.

Doufám, že článek byl srozumitelný. Pokud potřebuješ s něčím poradit, nebo se chceš pochlubit se svým projektem, přidej se do skupiny Kouzelný svět háčkování. Těším se na Tebe.

Tvoje Ježina

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

6 Tipů co dělat, aby při háčkování háček nevrzal

Určitě to znáš taky. Je letní večer a ty se po upachtěném dni těšíš na svou chvilku s háčkem. Sedneš k televizi. Vezmeš si svůj rozpracovaný projekt a najednou…. Skříp, skříp…. Háček vrže, až je to slyšet a příze drhne, že z toho člokvěk šílí a háček raději odloží. ...

Jak dopřát svému tělu pohodlí při háčkování

Jak dopřát svému tělu pohodlí při háčkování

Naše tělo nebylo stvořeno k tomu, aby trávilo většinu času v sedě nad jednou činností. Naši předci museli být neustále v pohybu. Oproti tomu my, když si dnes chceme popovídat, nebo máme hlad, jsme schopni tuto potřebu napravit z pohodlí domova po telefonu. A to je ten...