Véčka vs. křížky: Jak způsob nabírání ovlivňuje vzhled krátkých sloupků

Býváš někdy zmatená z toho, že tvé krátké sloupky vypadají jinak, než u ostatních háčkařek? Připomínají tvé sloupky písmeno „V“, zatímco u ostatních vidíš úhledné křížky? Nebo naopak tvé sloupky mají tvar písmene „X“ a divíš se, proč ostatním vznikají véčka?

Jediný rozdíl je v tom, ze které strany zachytáváš pracovní přízi při háčkování jednotlivých sloupků. Nabírat přízi můžeš buď zespodu, nebo svrchu a v tomto článku ti prozradím, jaký je v tom rozdíl a jaký vliv má zvolené nabírání na výslednou práci.

Druhy bezpečnostní očí na háčkované hračky

Nabírání zespodu – krátký sloupek ve tvaru písmene „V“

V angličtině se používá pojem Yarn Over.

Při nabírání zespodu vedeš háček nejprve pod pracovní nit, zachytneš ji a s mírnou rotací, aby příze nesklouzla z háčku, ji protáhneš pod očkem, nebo skrz smyčky na háčku.

Krátký sloupek tvoří oblouček a připomíná písmeno „V“.

Bezpečnostní oči - umístit do mezery mezi dvěma sloupky
Bezpečnostní oči - umístit do mezery mezi dvěma sloupky

Nabírání svrchu- krátký sloupek ve tvaru písmene „X“

V angličtině se používá pojem Yarn Under.

Při nabírání svrchu vedeš háček nad pracovní nit, zachytneš ji a rovnou ji protáhneš pod očkem, nebo skrz smyčky na háčku. Toto nabírání je typičtější pro ty, kdo drží háček jako tužku, ale není to pravidlem.

Krátký sloupek má tvar křížku, tedy písmene „X“.

Bezpečnostní oči - umístit do mezery mezi dvěma sloupky
Bezpečnostní oči - umístit do mezery mezi dvěma sloupky

Krátký sloupek ve tvaru křížku ti vyjde i v případě, kde první nabírání (při protahování pod očkem) děláš zvrchu, a druhé nabírání (při protahování skrz 2 smyčky na háčku) zespod. Já osobně tmám tento způsob nejraději.

Sloupek je pak stažený, tvarem připomíná křížek a zároveň druhé nabírání se mi pohodlněji háčkuje, než když musím obě brát zvrchu.

Pro názornou ukázku a vysvětlení rozdílu mezi nabíráním zespodu a svrchu se můžeš podívat i na tomto videu. 

Jaký je mezi nabíráním svrchu a zespod rozdíl?

Kromě vzhledu má nabírání vliv i na utažení sloupků a velikost výsledné práce. Při nabírání zespod, dochází k mírné rotaci háčku, aby se příze zachytila, a ty ji mohla protáhnout pod očkem. Právě tento mikropohyb způsobuje, že jsou sloupky oproti nabírání svrchu volnější.

Při nabírání svrchu se zachycená příze rovnou protahuje pod očkem. Právě proto, že je sloupek staženější, je pak celá práce o něco menší, což má za následek i o něco nižší spotřebu příze.   

Jak změřit velikost bezpečnostních očí na háčkované hračky pomocí šuplery.

Jak nabírání svrchu a zespod ovlivňuje vzhled dlouhých sloupků

Nejvýraznější rozdíl v nabírání je vidět při háčkování krátkých sloupků. Ale i na tvar vyšších sloupků má nabírání svrchu a zespodu vliv, a to zejména ve spodní části sloupku.

Zatímco nabírání zespodu (růžová ukázka) tvoří opět tvar písmene „V“, tak při nabírání svrchu (žlutá ukázka) jsou nitky překřížené.

Odstranění kloboučku ze zavřeného bezpečnostního oka pomocí kombinačních kleští
Odstranění kloboučku ze zavřeného bezpečnostního oka pomocí zapalovače

Musím se učit jiné nabírání, než na které jsem zvyklá?

V našich končinách je více rozšířený způsob nabírání zespod, který tvoří sloupky ve tvaru písmene „V“. Žádný způsob nabírání však není správnější než ten druhý. Záleží jen na tom, kdo tě naučil háčkovat. Pokud se ti háčkuje dobře a jsi na svůj způsob nabírání zvyklá, není třeba se nic přeučovat.

Pokud jsi naučená nabírat svrchu (tvar písmene „X“) a nelíbí se ti, že tvá práce je moc stažená, můžeš zkusit nabírat zespod. Sloupky tak budou volnější a výsledná práce více poddajná, což oceníš hlavně u háčkování dek a oblečení.

Stejně tak naopak. Pokud háčkuješ například hračky a tvé sloupky jsou přes veškeré tvé snahy i menší číslo háčku stále moc volné, vyzkoušej, jestli by ti lépe nesedělo nabírání svrchu. Prostor mezi sloupky je pak úplně miniaturní a práce více stažená.

Odstranění kloboučku ze zavřeného bezpečnostního oka pomocí kobercového nože

Zajímá tě také jak si vyrobit háčkované hračky?

Klikni na tlačítko pod tímto odstavcem, vyplň své jméno a e-mail a já ti, po jeho potvrzení, pošlu PDF První krůčky k háčkování hraček.
Získáš tak zdarma 9 užitečných tipů, jak s háčkováním hraček začít.

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná,...