Alize puffy more

Už dlouho jsem si chtěla vyzkoušet uplést něco ze smyčkové příze. Když jsem objevila tuto novinku na českých e-shopech Alize puffy more, byl to pro mě jasný signál tuto výzvu zdolat.

Koupila jsem si proto na stránkách prohackovani.cz 3 růžová klubíčka s úmyslem uháčkovat dcerce polštářek. (Konkrétně se jedná o barvu číslo 6274 Fuchsiová a světle růžová.)

Jak pracovt s přízí Alize Puffy More

Dcerce jsou 2 a miluje kočičky. Napadlo mě tedy, že na jedné straně bude silueta kočky a na druhé otisk tlapky. Představu a náčrt jsem měla, ale najednou se objevila spousa otázek, na které jsem musela najít odpovědi. Jak se to vlastně dělá? Na kolik ok začít? A jak prostřídat ty barvy?

Většina videí na youtube je převážně v turečtině a ruštině. Naštěstí šly základy poměrně pěkně vykoukat. Pokud tedy chceš kouknout pod ruky šikulkám, které z této příze tvoří úžasné výtvory, koukni na oficiální Youtube kanál Alize do playlistu Alize puffy more, nebo jen zadej do vyhledávání jednoduše Alize puffy more a budeš zírat, co vše lze umotat.

Základní informaci o přízi

Alize puffy more rozšiřuje řadu smyčkových přízí od Alize a přidává se tak k Alize puffy a Alize puffy fine. Smysl a vtip těchto přízí je hlavně v tom, že se smyčky mezi sebou dají splétat pouze prsty, bez jehlic a háčků. Hlavní rozdíl oproti „obyčejným Alize puffy“ je ten, že Puffy more je dvoubarevná a umožňuje tak vytvářet barevné motivy, které jsou oboustranné.

Porovnání příze alizze puffy more s přízí alize puffy

Nejprve se splétá jedna strana. V místě kde chceš obrázek, jednoduše místo hlavní barvy pozadí, použiješ následující smyčku druhé barvy. Po dokončení první strany, projekt otočíš a spleteš druhou stranu. Ta pak bude zrcadlově otočená a barva pozadí a obrázku bude prohozená.

Já osobně mám asi větší cit v háčku než v rukách. Jsem natolik háčkem posedlá, že i u tohoto projektu jsem si často při protahování smyček pomáhala háčkem (používala jsem velikost háčku 7, ale není vůbec potřeba)

Alize puffy more lze splétat rukama i háčkem

1 Klubíčko má návin 11,5 m a váží 150 g. Jedná se o 100% mikro polyester, který je podle výrobce možné prát na 30°C. Počítej s tím, že z jednoho klubíčka jde uháčkovat čtverec o rozměrech 38*37 cm.

Jedno klubíčko je k dostání obvykle za 120 Kč. Mysli na to při plánování svého projektu. Deka o rozměrech 80 x 100 cm se spotřebou 6 klubek pak vyjde na 720 Kč + poštovné.

Kde vzít návod na projekty z příze Alize puffy more

Není potřeba se trápit a vymýšlet, co už je dávno vymyšlené. Existuje aplikace přímo od Alize, kde jsou již navrženy desítky vzorů. Stačí si jen vybrat. Aplikace ti umožní si motiv přizpůsobit na zvolené rozměry, řekne ti kolik budeš potřebovat klubíček a při pletení ti krásně a přehledně ukáže, jak střídat barvy.

Aplikace je však dostupná pouze v turečtině, angličtině a ruštině. Bála jsem se, že by to mnohé šikulky mohlo odradit. Vytvořila jsem proto zvlášť článek, který ti pomůže se v aplikaci zorientovat a používat ji i bez znalosti cizích jazyků.

Jak si vytvořit vlastní vzor

1 zapletená smyčka má na šířku 1,3 cm a na výšku 1,8 cm. Čtvereček 10×10 cm tedy bude 8 spletených ok na šířku a 7 řad na výšku.

Pokud si chceš vyzkoušet vytvoření vlastního návrhu. Připravila jsem pro tebe čtvercovou síť, podle které ti vyjde čtverec 35×35 cm, tak akorát z jednoho klubíčka s malou rezervou.

Jak pracovat s přízí Alize puffy more

Nejtěžší je vždy začít

Na začátku si nech vždy alespoň jednu, nebo dvě dvojsmyčky, abys je na konci projektu mohla dobře zapracovat.

Pokud jsi s takovouto přízí nikdy nedělala polož si ji na stůl před sebe a odpočítej si požadovaný počet ok. V mém případě to bylo 31 ok.

Přízi pak ohni a dej ji tak, aby směřovala k začátku. Srovnej si očka, aby nebyly cikcak, ale aby každá barva byla na své straně.

Jak začít splétat první řadu s alize puffy more

Teď budeš protahovat očka volné příze, skrz očka první řady (tedy těch odpočítaných oček) 32. očko tedy protáhneš 31. 33. očko protáhneš 30., 34. očko protáhneš 29…. až se dostaneš na začátek řady. Nezapomeň že sis nechala nějaké očko na začátku na zapošití. To nesplétej.

Jiný způsob, jak začít najdeš třeba v tomto videu na Youtube, přímo na oficiálním kanálu společnosti Alize.

V následujících řadách už to pak jde samo

Další řadu začneš opět tím, že první očko volné příze, protáhneš skrz poslední očko právě dokončené řady. Takto pokračuješ až do konce projektu.

jak-pokracovat-v-nasledujicich-radach

Vzor vzniká střídáním barev

Když dojdeš do místa, kde musíš vystřídat barvu. Vezmi do ruky následující smyčku, přízi otoč a použij druhou barvu. Dej si při tom pozor, ať použiješ správnou smyčku. Jinak se ti na druhé straně budou smyčky křížit.

Jak na střídání barev u příze puffy more
Jen protáhni místo světlé tmavou

Poslední řada

Po spletení poslední řady si vynech 2 smyčky a přízi ustřihni.

Poté začni splétat očka mezi sebe na opačném konci poslední řady. (tedy ne u těch ustřižených oček)

Odkud začít splétat poslední řadu

Protáhni druhou smyčku do té první. Do této smyčky protáhni následující smyčku. Takto pokračuj až do konce řady. Jinými slovy vždy protahuješ smyčku blíž k místu, kde je ustřižený konec, skrz smyčku blíže ke straně kde ustřižený konec není.

V okamžiku kdy ti zbyde pouze jedno poslední očko je čas rozstřihnout smyčky volného konce. Když si vezmeš jednu dvousmyčku a roztáhneš ji do šířky, uvidíš bílou nitku, která je potřeba rozstřihnout. Tyto volné konce pak protáhni skrz poslední smyčku, aby se ti práce nerozmotala.

Jak splést druhou stranu

Při splétání druhé strany je za mě velmi efektivní použít háček. Ale postačí ti prsty. Je potřeba jen protáhnout přízi ve sloupcích tím způsobem, že smyčku, která je výš, protahuješ skrz spodní smyčku. Je přitom jen na tobě, jestli smyčky budeš protahovat rukama, nebo si vezmeš na pomoc háček, jako já. Mě připadá splétání háčkem rychlejší, protože háček nemusíš z právě protažené smyčky vytahovat, ale rovnou nebereš další smyčku.

Ať už protahuješ přízi prsty nebo háčkem, dej si hlavně pozor ,že smyčky nijak nekroutíš a nepřetáčíš, ale pouze je protahuješ skrz sebe.

Poslední řadu pak ukonči stejně jako první stranu. Tedy přízi ustřihni. zapleť smyčky poslední řady. Rozstřihni smyčky volné příze a protáhni je skrz očka.

Ukončení a zapracování volných konců

Svaž uzlíkem vždy volné konce jedné barvy tzn. světlé koneček se světlým a tmavý s tmavým. Poté volné konce protáhni háčkem případně tupou jehlou s velkým okem skrz očka poslední řady.

Nezapomeň zapracovat i volné konce z první řady. Opět smyčky rozstřihni. Protáhni jednu barvu skrz první očko a udělej malý uzlík. Poté přízi protáhni skrz očka první řady.

Jak navazovat přízi při větších projektech

Splétej přízi tak dlouho dokud ti nezbyde krátký konec cca 10 smyček. Poslední dvě smyčky rozstřihni.

Vezmi Přízi z nového klubíčka a rozstřihni první dvě smyčky.

Udělej dva uzlíky. Každým svaž jednu barvu. Tedy jeden uzlík tmavou barvou, druhý uzlík světlou barvou.

Pokračuj ve splétání vzoru. Volné konce nech trčet mezi smyčkami. Až bude práce hotová, volné konce protáhni skrz očka. Tím senpěkně a nenápadně schovají. Doporučuji konce protahovat, až když je zapletená i druhá strana, jinak ti konce budou zavazet, při splétání oček druhé strany.

Jak navazovat přízi při práci s alize puffy more

Na co si dát vždy pozor

Při střídání barev vždy vezmi smyčku opačné barvy, která je přesně naproti smyčce, kterou bys normálně použila. Jinak se ti budou očka na druhé straně křížit.

Hlídej si ať smyčky nijak nekroutíš a nepřetáčíš.

Jak číst vzor

Tady pro mě bal malý chyták. Při práci musíš myslet na to, že poslední řada, kterou jsi spletla, nejsou vlastně spletená očka, která jsou vidět v řadě, ale smyčky nad ní. Možná ti to přijde jasné. Mě to ale dost mátlo, než jsem si na to zvykla.

Pokud si vzor tvoříš sama, nebo si někde stáhneš jen čtverečky, doporučuji si do obrázku dopsat čísla kolik oček jedné barvy se bude v dané řadě splétat. Jinak strávíš víc času počítáním čtverečků v každé řadě než samotným splétáním.

Poslední tipy na závěr

Na práci s touto přízí mě nejvíc potěšilo to, že když jsem udělala chybu, nemusela jsem párat celé řady. Podobně jako upletení, stačilo rozplést smyčky v jednom sloupci. Prohodit barvy a smyčky zase zaplést.

Pokud při splétání druhé strany zjistíš, že máš dvojsmyčku navíc. Není nic jednoduššího, než ji ignorovat, zaplést sloupky jak máš a smyčky pak protáhnout skrz očka a schovat je. Tady ale pozor. Hlavně nikdy NEpřestříhuj smyčku, ať se ti celý projekt nerozpáře.

Věřím, že se ti informace uvedené ve článku budou hodit.

Pokud si chceš uháčkovat stejný polštářek jako je ten můj růžový, použitý ve článku k ilustračním fotografiím, Stáhni si vzor.

Na polštářek jsem použila 3 klubíčka. Po sešití jsem polštářek olemovala zbylou přízí. Zapínání jsem vyřešila tak, že jsem upletla obdélník 29 ok na šířku, 11 řad na výšku a přišila ho k jedné straně. Vnitřní výplňový polštářek tím jen překryju a zasunu dovnitř, aby nebyl vidět. Polštářek je tak oboustranný a dá se do něj krásně schovat i pyžamko.

Ale můžeš si vybrat barevnou kombinaci, která se ti líbí a polštář sešít po celém obvodu, nebo zavírání vyřešit přišitím zipu..

Tak co na tuto novinku od Alize říkáš? Mě přímo chvátila a jen co našetřím penízky viděla bych to na nějakou super ňuňací deku k televizi. Jen tentokrát se nebudu trápit s vymýšlením návodu, ale rovnou kouknu do aplikace od Alize.

Přidej se do mé facebookové skupiny Kouzelný svět háčkování, ať ti neuniknou žádné novinky a pochlub se v ní svou tvorbou. Ať už z této příze, nebo z jakékoliv jiné.

Ježina

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli: