4 způsoby jak napojit přízi

Když člověk háčkuje nějakou deku, nebo svetr, nevystačí si jen s jedním klubíčkem. Jenže jak přízi navázat, aby se uzlík nepřetrhl a držel? V tomto článku ti ukážu 4 způsoby jak navázat přízi, abys mohla pokračovat v práci. Ty si už jen vyber ten, který ti půjde nejlépe od ruky.

Obyčejný uzlík

Obyčejný uzlík, není nejlepší volbou pro navazování příze. Jakmile totiž ustřihneš konečky, tak tento uzlík mívá tendenci se po větším zatáhnutí roztrhnout. Což se může stát klidně až poté, co celý projekt uháčkuješ. Věř mi, už se mi to párkrát stalo. Proto zkus raději některý z níže uvedených způsobu, a tomuto se raději obloukem vyhni.

https://youtu.be/UuaD30hmsf8

Obyčejný uzlík se zapošitými konci

Nejjednodušší cesta, jak vytvořit pevnější uzlík je asi tento: Udělej úplně obyčejný uzlík, ale nech si delší konce. Nic nestříhej a háčkuj dál.

Až se dostaneš k uzlíku, snaž se, aby uzlík zůstal na rubové straně a dávej pozor ať si nepřiháčkuješ volné konce. Až budeš o pár řad dál, vrať se k uzlíku a volné konce zapracuj. (tzn. volné konce navlékni na tupou jehlu a protáhni je skrz sloupky tam a zpět, viz video)

https://youtu.be/eTWyiW8BYds

Dvakrát omotaný obyčejný uzlík

Při tomto způsobu se za obyčejný uzlík považuje ten, kterým si denně vážeš tkaničky na botách. I zde hrozí snadné přetrhnutí pokud uzlík krapet nevylepšíš. Je to snadné. Stačí, když v prvním kroku kolem sebe omotáš smyčky ne jednou, ale dvakrát.

https://youtu.be/p-7Wdg8gKWI

Magický uzlík – Magic knot

Pokud si byla někdy na táboře a učila ses uzly, tak věř, že už tento uzel znáš. My mu na táboře říkali Autíčka na Youtube ho najdeš pod názvem Magic knot.

Tento uzel je trochu složitější, ale přesto ho mám nejraději a používám ho pokaždé, když potřebuji příze navázat. Naučit se ho vyžaduje trpělivost, ale výsledkem je docela pevný a relativně malý uzel.

Princip spočívá v tom, že nejprve uděláš malý uzlík jedním volným koncem, potom druhým volným koncem a při stáhnutí se právě příze o tyto malé uzlíky zastaví. Koukni na video, tam je vše ukázáno.

https://youtu.be/_J6SekHgElI

Tip: Při jeho tvoření si hlídej ať vše dobře utáhneš. Pak je uzlík opravdu pevný. Když totiž přízi v prvním, nebo v druhém kroku nedotáhneš ,tak se ti nejspíš uzlík při závěrečném dotahování přetrhne.

Russian knot

Pokud se ti při učení uzlů uzlují spíše prsty než příze mám pro tebe jedno řešení. K tomuto poslednímu způsobu navazování přízí totiž žádné uzlíky nepotřebuješ. Bude ti stačit jen jehla s větším okem, abys skrz ní přízi protáhla.

Mě osobně se russian knot dělá hůř, jelikož mi nejde dobře nabírat přízi na jehlu, ale rozhodně je to super způsob, který stojí za to vyzkoušet. Ve výsledku to vypadá, že příze na sebe navazuje a nevzniká žádný uzlík, který by pak mohl někde vykouknout.

https://youtu.be/nUiWukGooRE

Doufám, že ti článek pomohl a něco tě naučil. Jestli se chceš pochlubit nějakým svým výtvorem, nebo potřebuješ s něčím poradit, přidej se do skupiny Kouzelný svět háčkování.

Aby ti neunikl žádný nový článek, začni sledovat mou stránku na Facebooku.

Tvoje Ježina

Pokud bys potřebovala s čímkoliv poradit zeptej se mě v mé facebookové skupině Kouzelný svět háčkování. Stačí dotaz napsat na zeď. Ráda ti poradím.

S háčkem a klubíčkem v srdci

Ježina

Sdílej článek s přáteli:

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči na háčkované hračky

Bezpečnostní oči jsou skvělý pomocník při tvorbě háčkovaných hraček. Obzvlášť pro začátečníky je použití bezpečnostních očí skvělý způsob, jak se vyhnout složitějšímu vyšívání obličeje, a přitom dodat hračce perfektní kukuč.Bezpečnostní očka mohou být buď celočerná,...