Tipy a Triky

Jak ukončit projekt háčkovaný v řadách

Už ani nevím jak dlouho jsem se trápila s ukončováním háčkovaných projektů. Nikdo mi nikdy neukázal jak se to dělá, a tak jsem zapošívala stejně, jako jsem to znala z vyšívání. Snažila jsem se práci všelijak zauzlovat, aby se následně nerozpadla. Poznáváš se v tom taky?

Přitom lze projekt háčkovaný v řadách ukončit tak jednoduše. Aby se práce nerozvázala stačí po uháčkování posledního sloupku provléct přízi očkem na háčku. Poté můžeš přízi bezpečně ustřihnout, ale pozor. nech si dostatečně volný konec na zapracování.

Je jedno, jestli přízi napřed ustřihneš a pak provlečeš očkem, jako je to vidět na videu níže s krátkým sloupkem, nebo přízi nejprve provlečeš a pak ustřihneš, jako jsem to udělala na videu s dlouhým sloupkem. Zmiňuji to zde proto to, že jsem vždycky byla zmatená, když to někdo dělal trochu jinak.

No jo, ale co teď s tím volným koncem?

Vždy je potřeba volný konec protáhnut prací alespoň jedenkrát tam a zpět. Je jen na tobě jak to uděláš. Já to dělám obvykle alespoň dvakrát.

Můžeš k tomu použít háček menší velikosti, než s jakým si háčkovala projekt a přízi protáhnout cikcak mezi sloupky. Nebo pomocí tupé jehly protáhnout přízi cikcak za jednotlivé nitky poslední řady. Oba postupy jsou vidět v následujícím videu.

Pokud háčkuji projekt z dlouhých sloupků zapracovávám volnou přízi skrz poslední sloupky, mělo by stačit protáhnout přízi jen tam a zpět, klidně i vícekrát. Já si ale dost často nechávám delší kus příze a při protahování skrz sloupky se pustím i do jiných řad, než jen do té poslední. Ukázku najdeš v následujícím videu.

Pokud si na konci omylem ustřihneš tak krátký konec, že ti nejde navléct na jehlu nezoufej. Nejprve vpíchni jehlu skrz sloupky a teprve až bude oko jehly těsně u projektu protáhni skrz něj přízi. Hlavně nikdy nestříhej přízi hned u uzlíku, jinak se ti projekt rozpadne. Ukázky obou situací najdeš v následujícím videu.

Tip: Pokud nemáš 100% důvěru ve výše zmíněný postup, klidně hned po protáhnutí příze udělej jeden uzlík, jako když zapošíváš nit po šití/vyšívání. To však nemění nic na tom, že je potřeba přízi protáhnout skrz práci, alespoň jedou tam a zpět. Uzlíky, které nejsou takto zajištěny se velmi rády a často rozpadají.

Doufám, že ti článek pomohl a něco tě naučil. Jestli se chceš pochlubit nějakým svým výtvorem, nebo potřebuješ s něčím poradit, přidej se do skupiny Kouzelný svět háčkování.

Další články týkající se základů háčkování najdeš zde.

Aby ti neunikl žádný nový článek, začni sledovat mou stránku na Facebooku.

Tvoje Ježina

Jsem blázen do háčkovaní, který se rozhodl o své vášni psát blog.

Jeden komentář

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *