Tipy a Triky

4 způsoby jak napojit přízi

Když člověk háčkuje nějakou deku, nebo svetr, nevystačí si jen s jedním klubíčkem. Jenže jak přízi navázat, aby se uzlík nepřetrhl a držel? V tomto článku ti ukážu 4 způsoby jak navázat přízi, abys mohla pokračovat v práci. Ty si už jen vyber ten, který ti půjde nejlépe od ruky.

Obyčejný uzlík

Obyčejný uzlík, není nejlepší volbou pro navazování příze. Jakmile totiž ustřihneš konečky, tak tento uzlík mívá tendenci se po větším zatáhnutí roztrhnout. Což se může stát klidně až poté, co celý projekt uháčkuješ. Věř mi, už se mi to párkrát stalo. Proto zkus raději některý z níže uvedených způsobu, a tomuto se raději obloukem vyhni.

Obyčejný uzlík se zapošitými konci

Nejjednodušší cesta, jak vytvořit pevnější uzlík je asi tento: Udělej úplně obyčejný uzlík, ale nech si delší konce. Nic nestříhej a háčkuj dál.

Až se dostaneš k uzlíku, snaž se, aby uzlík zůstal na rubové straně a dávej pozor ať si nepřiháčkuješ volné konce. Až budeš o pár řad dál, vrať se k uzlíku a volné konce zapracuj. (tzn. volné konce navlékni na tupou jehlu a protáhni je skrz sloupky tam a zpět, viz video)

Dvakrát omotaný obyčejný uzlík

Při tomto způsobu se za obyčejný uzlík považuje ten, kterým si denně vážeš tkaničky na botách. I zde hrozí snadné přetrhnutí pokud uzlík krapet nevylepšíš. Je to snadné. Stačí, když v prvním kroku kolem sebe omotáš smyčky ne jednou, ale dvakrát.

Magický uzlík – Magic knot

Pokud si byla někdy na táboře a učila ses uzly, tak věř, že už tento uzel znáš. My mu na táboře říkali Autíčka na Youtube ho najdeš pod názvem Magic knot.

Tento uzel je trochu složitější, ale přesto ho mám nejraději a používám ho pokaždé, když potřebuji příze navázat. Naučit se ho vyžaduje trpělivost, ale výsledkem je docela pevný a relativně malý uzel.

Princip spočívá v tom, že nejprve uděláš malý uzlík jedním volným koncem, potom druhým volným koncem a při stáhnutí se právě příze o tyto malé uzlíky zastaví. Koukni na video, tam je vše ukázáno.

Tip: Při jeho tvoření si hlídej ať vše dobře utáhneš. Pak je uzlík opravdu pevný. Když totiž přízi v prvním, nebo v druhém kroku nedotáhneš ,tak se ti nejspíš uzlík při závěrečném dotahování přetrhne.

Russian knot

Pokud se ti při učení uzlů uzlují spíše prsty než příze mám pro tebe jedno řešení. K tomuto poslednímu způsobu navazování přízí totiž žádné uzlíky nepotřebuješ. Bude ti stačit jen jehla s větším okem, abys skrz ní přízi protáhla.

Mě osobně se russian knot dělá hůř, jelikož mi nejde dobře nabírat přízi na jehlu, ale rozhodně je to super způsob, který stojí za to vyzkoušet. Ve výsledku to vypadá, že příze na sebe navazuje a nevzniká žádný uzlík, který by pak mohl někde vykouknout.

Doufám, že ti článek pomohl a něco tě naučil. Jestli se chceš pochlubit nějakým svým výtvorem, nebo potřebuješ s něčím poradit, přidej se do skupiny Kouzelný svět háčkování.

Další články týkající se základů háčkování najdeš zde.

Aby ti neunikl žádný nový článek, začni sledovat mou stránku na Facebooku.

Tvoje Ježina

Jsem blázen do háčkovaní, který se rozhodl o své vášni psát blog.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *