Technika háčkování

Reliéfní sloupky, aneb základ plastických vzorů

Reliéfní sloupky jsou jedním z nejběžnějších způsobů, jak háčkovat plastické vzory. Proto se tento článek věnuje právě jim.

Reliéfní sloupky se nepíchají svrchu do oček sloupků předešlé řady, ale podebírají se celé sloupky předešlé řady. Oka vzniklá uháčkováním tohoto sloupku pak lze nazývat jako zvýšená oka, nebo vpichovaná oka. V češtině se můžeme setkat i s pojmem plastické sloupky, což je jen jiný název pro tyto sloupky. 

Jak se naučit háčkovat reliéfní sloupky

Nejčastěji se setkáš s háčkováním dlouhých reliéfních sloupků, které lze nabírat buď zepředu (Přední reliéfní dlouhé sloupky – PRDS), nebo zezadu (Zadní reliéfní dlouhé sloupky – ZRDS)

Sloupky háčkované reliéfně oproti obyčejným sloupkům vystupují. Proto se používají při tvorbě různých efektních plastických vzorů. Jedním z nejznámějších vzorů, je vzor Vafle.

Přední reliéfní dlouhý sloupek – PRDS

Anglicky se PRDS označuje jako front post double crochet se zkratkou FPDC. Sloupek předchozí řady se podebírá zepředu tzn. podebíraný sloupek vystupuje směrem k tobě.

Ve schématech se PRDS zobrazuje takto: Přední reliéfní sloupek

Zadní reliéfní dlouhý sloupek – ZRDS

Anglicky se ZRDS označuje jako back post double crochet se zkratkou BPDC. Sloupek předchozí řady se podebírá zezadu tzn. Sloupek vystupuje směrem od tebe a směrem k tobě vystupují jakoby žebra.

Ve schématech se ZRDS označuje takto: Zadní reliéfní sloupek

Ostatní reliéfní sloupky

Reliéfně se nemusí háčkovat pouze dlouhé sloupky. Zepředu, nebo zezadu můžeš reliéfně háčkovat libovolný druh sloupku. Pro ukázku se podívej na video níže, kde ukazuji přední reliéfní polosloupek, krátký sloupek i pevné oko.

Ve schématu by pak reliéfní tyto sloupky vypadaly takto:

  • Přední reliéfní polosloupek PRPDS: Polodlouhý reliéfní dloupek
  • Zadní reliéfní polosloupek ZRPDS: zadní reliéfní polosoupek
  • Přední reliéfní krátký sloupek PRKS: Přední reliéfní krátký sloupek
  • Zadní reliéfní krátký sloupek ZRKS: Zadní reliéfní krátký slouepk
  • PO – se značkou jsem se ještě nesetkala, obvykle je reliéfní pevné oko zmíněno ve slovním popisu a ve schématu je značka pro obyčejné pevné oko

Reliéfní sloupky dělané do KS

Reliéfní sloupky nemusí být háčkovány jen do dlouhých sloupků. Jde to i třeba s krátkými sloupky. Pro ukázku jsem natočila video.

Tak se neboj experimentování s reliéfními sloupky a směle do toho.

Tento článek je součástí seriálu pro začátečníky. Další články týkající se základů háčkování pro začátečníky najdeš zde.

Doufám, že článek byl srozumitelný. Pokud potřebuješ s něčím poradit, nebo se chceš pochlubit se svými háčkovacími úspěchy, přidej se do skupiny Kouzelný svět háčkování.

Aby ti neunikl žádný nový článek, začni sledovat mou stránku na Facebooku.

Tvoje Ježina

Jsem blázen do háčkovaní, který se rozhodl o své vášni psát blog.

Jeden komentář

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *