Technika háčkování

Magický kroužek a jiné alternativy jak začít háčkovat do kruhu

Pokud už ses naučila základní sloupky háčkovat v řadě, přidávání a ubírání, je na čase se naučit háčkovat do kruhu. Pak se ti otevřou dveře k háčkování hraček, čepiček, kulatých deček a dalších projektů, háčkovaných do kruhu. V tomto článku se budu věnovat tomu, jak vlastně začít. Jak se háčkuje základní placka se pak dovíš v příštím článku, který vyjde 6.10.2020

Je možné začít na 4, nebo 2 řetízková očka, případně použít magický kroužek. Všechna videa ukazují začátek kolečka a první řadu krátkých sloupků. V popisu postupu je lomítkem odděleno kolik řetízkových ok je potřeba uháčkovat při háčkování polosloupků a dlouhých sloupků.

Háčkovat do kruhu lze pomocí základního kroužku na 4 ŘO, nebo na 2 ŘO, přičemž to první tvoří střed, nebo magickým kroužkem.

Začátek na 4 řetízková očka

Nejlehčí způsob je uháčkovat několik řetízkových oček a spojit je do kruhu pevným okem. Tento způsob nelze dodatečně utáhnout, takže zanechává uprostřed kruhu malou dírku.

Postup:

 1. Uháčkuj 4 řetízková oka
 2. Vpíchni do 1. očka 
 3. Uháčkuj pevné oko
 4. Pro KS můžeš rovnou pokračovat, nebo udělat 1 ŘO/ pro PDS uháčkuj 2 ŘO/ pro DS 3 ŘO
 5. Následující sloupky háčkuj doprostřed vzniklého kolečka

Začátek na 2 řetízková očka

První řetízkové oko tvoří kroužek, do kterého se bude píchat 1. řada. Druhé očko slouží k tomu dostat se na úroveň požadovaných sloupků. Proto pro háčkování kolečka z krátkých sloupků stačí 1 ŘO, pro háčkování polosloupků 2 ŘOa pro háčkování dlouhých sloupků by se musely uháčkovat 3 ŘO. (Tedy u KS celkem 2 ŘO, u DS celkem 4 ŘO) Tento způsob také nelze utahovat dodatečně, takže zanechává uprostřed kruhu malou dírku.

Postup:

 1. Uháčkuj 2 řetízková oka pokud háčkuješ KS/ 3 pokud háčkuješ PDS/ 4 pokud háčkuješ DS
 2. Všechna následující očka vpichuj do 1. řetízkového očka

Magický kroužek

Jedná se o počáteční smyčku, kterou lze utáhnout tak, že uprostřed kruhu není téměř žádná mezera. Postupů jak udělat magický kroužek je celá řada. Představím ti postup, jak jsem se to naučila já. Ovšem jako vždy ti nabídnu i alternativní postupy jak na magický kroužek.

V českých návodech bývá magický kroužek označován zkratkou MK. Anglicky se tento kroužek označuje Magic Ring a v návodech najdeš zkratku MR.

Postup jak to dělám já

 1. Přidrž si volný konec příze malíčkem a prsteníčkem levé ruky
 2. Omotej přízi křížem kolem ukazováčku a prostředníčku (tun 2x ji obtoč tak, aby se příze křížila)
 3. Pracovní přízi si přidrž v dlaní prsteníčkem a malíčkem
 4. Háček vsuň pod první smyčku, která je blíž ke konečkům prstů
 5. Druhou smyčku zachyť háčkem
 6. Protáhni zachycenou přízi pod 1. smyčkou
 7. Vytáhni prsty z magického kroužku
 8. Nachystej si pracovní přízi, jak jsi zvyklá normálně háčkovat
 9. Udělej 1 ŘO pokud háčkuješ KS/ 2 ŘO pokud háčkuješ PDS/ 3 ŘO pokud háčkuješ DS
 10. Uháčkuj 6 krátkých sloupků
 11. Před háčkováním druhé řady zatáhni za volný konec a magický kroužek tak stáhni k sobě

Tip: Až uháčkuješ pár řad, vrať se k volnému konci, magický kroužek utáhni na maximum a přízi zapošij, aby se kroužek nemohl rozjet.

Alternativní postupy jak na magický kroužek

Jak se pokračuje v háčkování do kruhu, na kolik sloupků je potřeba začít, jak funguje následující rozšiřování řad a jaké jsou rozdíly při háčkování KS, PDS a DS, se dočteš v dalším článku zde.

Tento článek je součástí seriálu pro začátečníky. Další články týkající se základů háčkování pro začátečníky najdeš zde.

Doufám, že ti článek pomohl a něco tě naučil. Jestli se chceš pochlubit nějakým svým výtvorem, nebo potřebuješ s něčím poradit, přidej se do skupiny Kouzelný svět háčkování.

Aby ti neunikl žádný nový článek, začni sledovat mou stránku na Facebooku.

Tvoje Ježina

Jsem blázen do háčkovaní, který se rozhodl o své vášni psát blog.

4 komentáře

 • Smycka dělána v ruce verze 1

  Moc děkuji za vaši stránku a za váš návod na magický kroužek. Háčkuji od srpna(2020) zkoukla jsem moc videi a kroužek mi prostě nešel. Tudíž jsem nemohla zkoušet hračky i některé čepice a kdoví co ještě. A dnes! Mám za sebou první chobotnicku. A to jen díky vám. Moc moc moc děkuji a těším se na další návody

 • Jana Knoppová

  hrozně se mi vaše stránka líbí,ráda háčkuju ale nejsem v tom tak zběhla jako vy a třeba ostatní neumím si spočítat nebo uhodnout kolik mám udělat oček třeba na halenku abych to nemusela 5x párat než se trefím,byla bych ráda kdybych se to všechno mohla dozvědět z vašeho blogu děkuji Jana

  • Ježina

   Ahoj Jani, nejlepší je si do začátku najít návod, který si nebudeš muset upravovat a uháčkuješ vše podle postupu. Tématu, jak si přizpůsobit návod, se chci do budoucna věnovat, jen teď nedokážu odhadnout kdy přesně to bude. Když mě budeš sledovat ve skupince na Facebooku Kouzelný svět háčkování, tak ti článek určitě neunikne. 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *